Bilo ih je još od početka višestranačja, kada su počele da se pojavljuju frakcije nezadovoljnih članova Saveza komunista, sve do najpoznatijeg iz 1997. godine, kada su se razišli Milo Đukanović i Momir Bulatović.
Bilo je u Crnoj Gori i niz cijepanja unutar partija koje su bile ispod cenzusa, riječju – bilo je svega. Međutim, primjer Pokreta Evropa sad prilično je neobičan.
Jer, nikada se u našim političkim okvirima nije dogodilo da jedna od vodećih političkih snaga za tako kratko vrijeme u kontinuitetu doživljava rastanke sa svojim prvacima.
Osnivanje ispraćeno meteorskim usponom
Podsjetimo, PES je formalno osnovan tačno prije dvije godine.
Uslijedio je njihov izvrstan rezultat na oktobarskim lokalnim izborima, a uspjeh je nadograđen pobjedom njihovog kandidata Jakova Milatovića na predsjedničkim.
I umjesto daljeg jačanja, od tog je momenta krenulo nešto što bi se najpribližnije moglo označiti terminom osipanje.
Prve trzavice nakon predsjedničkih izbora
Iako zvanično nikakvih raskola nije bilo, oni su nezvanično počeli još uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora. Bile su to trzavice između partijskih organa lojalnih Milojku Spajiću odnosno Milatoviću, pamtimo i kako je iz Predsjedništva PES-a tada obznanjeno da je funkcioner Janko Odović isključen iz stranke…
Na parlamentarnim izborima PES je bio najjači, ali teško je da je neko očekivao rezultat od oko 25 odsto podrške. Sjetićemo se i entuzijastičnih anketa prema kojima je ta stranka bila visoko iznad 30 procenata glasova.
Ostali bez Milatovića, dvoje poslanika, petoro odbornika u Podgorici…
Kada je PES – godinu po formiranju – došao u situaciju da formira Vladu, uslijedilo je i formalno osipanje. Prvo su otišle Radinka Ćinćur i Jevrosima Pejović, čime je PES u startu izgubio dva poslanička mjesta. U isto vrijeme, Milatović se sa pozicije predsjednika u potpunosti javno konfrontirao sa Spajićem.
Situacija sa Milatovićem kulminirala je u februaru ove godine, kada je putem društvenih mreža obavijestio javnost da je podnio ostavku na sve partijske funkcije.
No, nije Milatović otišao sam – istovremeno se dogodio raskol unutar podgoričkog odbora PES-a. Pomenuta je partija time ostala bez pet odbornika u gradskom parlamentu, što već neko vrijeme nije samo njihov, već i problem svih građana – jer, većina je potpuno nestabilna, a više nije ni naročita novost kada dođe do odlaganja sjednice Skupštine Glavnog grada.
Sad Milović poziva Spajića da svedu račune
Istih dana kada se Milatović javno ‘pozdravio’ sa partijom, iz nje je isključen još jedan istaknuti funkcioner – Andrej Milović.
Ono što je tada ostalo nedorečeno, danas je izašlo iz Milovićevih usta. Ministar pravde poručio je kako je došlo vrijeme da on i Spajić svedu račune, pri čemu ga je direktno prozvao da ga smijeni sa dužnosti u Vladi.
Na sve to nadovezali su se i rezultati PES-a sa posljednjih lokalnih izbora. Ono što se dogodilo u lokalnim sredinama u oktobru 2022, reklo bi se, postalo je prošlost. Jer, PES ni u Budvi ni u Andrijevici nije bio ni blizu rezultatima sa prošlogodišnjih parlamentarnih izbora.