„Evropska politika se promijenila“, smatra Romano Prodi, poznati italijanski političar i nekadašnji predsjednik Evropske komisije, koji je na njenom čelu bio od 1999. do 2004. godine. U intervjuu koji je dao za njemački portal informativne mreže EurActiv, partnerskog medija sa Portalom Analitika, Prodi je kazao da su se odnosi snaga unutar EU promijenili na više načina.
- Čak ako Evropski parlament ojača, u novoj Evropi najjači igrač je njen Savjet. Više to nije ni Evropska komisija – ističe on.
Iako je specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Ban Ki-muna za zapadnu Afriku, gdje se bavi krizom stalnog nedostatka osnovnih namirnica, Prodi i dalje pomno prati sve što se događa u EU. Tako kaže da Francuska nije više isključivo okrenuta Njemačkoj, već je povezana i sa Italijom i Španijom. S druge strane, smatra da će se prava uloga i jačina Njemačke vidjeti tek nakon predstojećih izbora u toj zemlji.
- Morate Merkelovoj dati vremena. Njemačka je vodeća zemlja u Evropi i mnogo bi izgubila bez eura. Njemački privrednici znaju da Italijani i Francuzi nisu zaboravili kako se devalvira. Ali, moramo dati vremena njemačkom narodu kako bi razmislili o tome, barem dok im se ne završe izbori, ističe Prodi.
Kada je riječ o Velkoj Britaniji, Prodi smatra da je čvrst i distancirajući stav Dejvida Kamerona sasvim logičan ali i da može biti kontraproduktivan.
- Velika Britanija želi da sačuva svoju snagu i nezavisnost na polju finansija. To je u skladu da Kameronovom doktrinom da oni ne žele da više doprinose budžetu. Ali, izgubiće moć i jednog dana biće u velikim problemima, ističe Prodi.
Kakav je Vaš pogled na rezultate prošlonedjeljnog samita Evropske unije?
PRODI: Ne želim zvučim optimistično, ali dozvolite mi i da ne budem pesimističan. Tokom posljednjih sastanaka dugoročni ciljevi Evrope su ponovo u centru pažnje. Kada prihvatate osnovne postulate harmonizovanja bankarskog sistema, vi donosite političku, a ne tehničku odluku. To je samo prvi korak ka zajedničkoj finansijskoj politici. Sada se svi krećemo u tom pravcu. Jasno je da je proces počeo odlukom koju je donijelo tijelo koje nije potpuno demokratsko, Evropska centralna banka. Ali, ta odluka je sada dio evropske politike.
Opasnost od raspada više nije aktuelna. I mislim da će promjene biti spore. Dok se ne završe izbori u Njemačkoj, neće biti donesena ni jedna velika odluka. Uostalom, kada stojimo na ivici, niko ne želi da skoči.
Izjavili ste da je počelo novo poglavlje: to je Evropska unija različitih brzina razvoja; da li se to može pozitivno posmatrati?
PRODI: Godinama sam govorio: ne postoji alternativa različitim brzinama razvoja, ta različitost je evropska realnost. Dvije izuzetno velike odluke su već donesene na tom principu različitih brzina - Šengen zona i euro zona. Mislim da će to postati generalno pravilo za Evropu, jer na taj način poštujemo demokratske odluke i napredujemo. Za to ne postoji alternativa.
Koji je Vaš stav o Evropskom parlamentu?
PRODI: U ovom trenutku postoje mnogo bitniji problemi koje treba riješiti. Čak ako Parlamet ojača, u novoj Evropi najjači igrač je - njen Savjet. Više to nije ni Evropska komisija. Odluke donosi Savjet i srećan sam zbog toga. A ovim problemom ćemo se baviti tek za deset godina.
Rekli ste da „dvojna mašina“ Njemačka – Francuska više ne funkcioniše. Da li to znači da raste polarizacija između Francuske i Njemačke?
PRODI: Evropska politika se promijenila. Ovi samiti nisu mjesta gdje se samo Francuska i Njemačka sastaju. Francuska i Njemačka su nezamjenjive za Evropu, ali one ne mogu da rade same. To je i bila poruka Merkelove i Sarkozija sa susreta koje su imali prije ranijih samita. Sada je situacija mnogo kompleksnija, jer imamo Francusku koja je nekada vezana za Italiju i Španiju, a nekada za Njemačku. Više je mobilnosti u procesu donošenja odluka. I, iz tog ugla gledanja, Evropa se vraća na svoj put.
Ako uporedite Francusku i Njemačku, njihova težina sada je različita. To više nijesu odnosi tipa „daću ti politički legitimitet - daj mi ekonomsku snagu“. Njemačkoj više nije potrebna bilo kakav politički legitimitet.
Dejvid Kameron je ostao dosljedan u svom zahtjevu da se zamrzne evropski budžet. Da li Velika Britanija podriva napore EU da prevaziđe dužničku krizu?
PRODI: Ne. Razumijem Kamerona, jer je njegova zemlja drugačija od ostalih. Ali, on neće zaustaviti Evropu. On će jednostavno izaći iz prostorije kada se bude donosila odluka. Velika Britanija će biti više distancirana prema Briselu. Ona će i dalje biti snažan član Unije. Ali, ako ne želite da učestvujete, izgubićete svoju moć.
Velika Britanija želi da sačuva svoju snagu i nezavisnost na polju finansija.
To je u skladu da Kameronovom doktrinom da oni ne žele da više doprinose budžetu. Oni kažu: „Mi smo članovi Evropske unije, već smo izdvojili koliko smo mogli, i ne želimo to više da radimo“. Ali, izgubiće moć i jednog dana biće u velikim problemima. Ipak, jasno je da nikada neće prihvatiti da Evropa bude više ujedinjena.
Merkel je rekla da ne želi euro-obveznice „dok je živa“. Kako vi vidite poziciju Njemačke?
PRODI: Morate Merkelovoj dati vremena. Sada je jasno da Njemačku interesuje euro. Njemačka je vodeća zemlja u Evropi i mnogo bi izgubila bez eura. Njemački privrednici znaju da Italijani i Francuzi nisu zaboravili kako se devalvira. I naučno znamo kako se to radi. Ali moramo dati vremena njemačkom narodu kako bi razmislili o tome. Barem dok im se ne završe izbori.
Danijel TOST (EurAktiv)