Svijet

Evropa se već oprašta od Grčke?

Izvor

Tako je predsjednik njemačke centralne banke Bundesbank Jens Vajdman još u subotu rekao da je "lopta" kod grčkih političara, koji ukoliko ne budu poštovali uslove finansijske pomoći, neće dobiti nikakva dodatna sredstva.

Ulje na vatru dodao je njegov irski kolega Patrik Honohan, koji smatra da će izlazak Grčke iz zone eura za valutnu uniju biti bolan, ali ne i smrtonosan.

Zamjenik guvernera centralne banke Švedske Per Janson kaže da evropske monetarne vlasti već razmatraju moguće posljedice izlaska Grčke iz eurozone.

- Ne želim da spekulišem o tome da li će taj proces proteći bezbolno i bez komplikacija po ostalu Evropu, istakao je on.

Istovremeno je u uglednom njemačkom listu Špigl osvanuo naslov "Adios Akropolj: Zašto Grčka mora da napusti eurozonu".

1505strajk2Time se i kolumnisti tog magazina pridružuju brojnim pozivima evropskih zvaničnika koji smatraju da bi upravo napuštanje eurozone u ovome trenutku moglo da bude najbolja opcija za tu zemlju.

Špigl navodi da "Grci nisu nikad bili dovoljno zreli za jedinstvu valutu, a nisu ni u ovome trenutku. Pokušaj da se zemlja, kroz reforme, održi 'zdravom' propala je".

"U međuvremenu je postalo potpuno jasno da je izlazak iz eurozone u njihovom interesu. Jedino će na taj način Grčka dobiti šansu da ponovno stane na vlastite noge, dugoročno gledajući", piše taj list.

Šta čeka Grčku ako napuste eurozonu: Prije samo dvije godine bila je nezamisliva i pomisao da bi neka od članica mogla da napusti eurozonu, piše kolumnista Gardijana Džulija Kolev.

Masovna nezaposlenost, pedesetoprocentna inflacija, recesija, masovni protesti - apolkaliptični je scenario, koji predviđaju brojni ekonomisti u slučaju da Grčka istupi iz zone eura u narednim mjesecima.

Stanje u Grčkoj za sada govori da zemlja ima krajnje male šanse da izbjegne krah. Kolev predviđa pet problema sa kojima će Grčka morati da se uhvati u koštac opraštajući se od zone eura.

U slučaju da se vlada ne formira, opozicija bi mogla na ulice da izvede mase nezadovoljnih politikom aktuelne vlasti, a na izborima u junu, predstavnici ljevičarskih pokreta će dobiti više glasova nego sada, piše Gardijan.

Evropska unija, Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska centralna banka (ECB) će zavrnuti ventil - trojka će stopirati sponzorisanje i bez toga prezadužene zemlje.

Grčka će biti odsječena od valutnog sistema zone eura i zajednička valuta joj neće biti ni od kakve koristi, a šteta će ostati. Grčka će najverovatnije biti jednostavno prinuđena da se eksterno vrati na nacionalnu valutu, drahmu.

Uvođenjem drahme, vlada u Atini će morati da pokrene štampariju novca i uvede deviznu kontrolu. Grčke banke, zavisne od sredstava ECB, u novom sistemu neće preživjeti, tako da će vlada morati da formira bankarski sistem od nule.

Napuštanje eura, donijeće grčkim kompanijama mnoštvo problema, s obzirom na to da su njihovi ugovori sklopljeni u toj valuti. Sem toga dugove će morati da vraćaju u eurima što znači da će se njiihovo dužničko opterećenje zbog devalvacije udvostručiti.

Foto: bostonherald.com

Portal Analitika