“Današnjim predlozima takođe će se osigurati da gotovina i dalje bude u potpunosti dostupna, dok će Evropskoj središnjoj banci omogućiti da s vremenom razvije praktične aspekte digitalnog eura”, izjavio je izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis.
Dodao je da bi plaćanje digitalnim eurom bilo “sigurno i zaštićeno, trenutno i praktično – onlajn i oflajn.
Digitalni euro nudio bi mogućnosti koje i danas pružaju kartice i aplikakacije, ali i plaćanje bez pristupa internetu, što nije moguće s karticama ili mobilnim aplikacijama. Tzv. oflajn digitalni euro omogućavao bi transakcije i bez internetske veze ako je druga strana u transakciji fizički blizu, bilo da je riječ o osobi ili o trgovini. To bi omogućilo i plaćanje i u udaljenim područjima s nepouzdanom internetskom vezom te u slučaju nedostatka komunikacijskih mreža ili nestanka struje.
Za donošenje zakonskog okvira nadležni su zakonodavna tijela u EU-u, Vijeće i Parlament, ali konačnu odluku o uvođenju digitalnog eura donosi Evropska centralna banka. Komisija navodi da će do uvođenja digitalnog trebati nekoliko godina, u svakom slučaju neće ga biti prije 2028. godine.