Evropska komisija u fondu će sudjelovati sa 60 milijardi eura, 440 milijardi uplatiće zemlje članice EU kroz bilateralne pozajmice ili jamstva, a 220 milijardi eura uplatiće Međunarodni monetarni fond.
Prema procjenama nekih ekonomista trogodišnji program spašavanja Irske, Španije i Portugala, triju zemalja koje se najčešće spominju kao moguća nova žarišta krize, mogao bi koštati 500 milijardi eura.
Ministri finansija EU sastanak su počeli u nedjelju u 15 sati, a sastanak je privremeno prekinut nakon što je pozlilo njemačkom ministru financija Wolfgangu Schaeubleu. U pregovorima ga je zamijenio ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere, takođe financijski stručnjak.
Nervozu je tokom sastanka podstaknuo i britanski ministar finansija Alistair Darling koji je rekao da Velika Britanija neće sudjelovati u finansiranju fonda, ali da će učiniti sve da bi se tržišta stabilizirala. Velika Britanija ne odriče se svoje valute i ima poseban status u okviru Europske unije u mnogim segmentima.
Ministri su bili pod pritiskom roka koji su sami zadali, da odluku o fondu donesu prije otvaranja azijskih berzi kako bi preventivno djelovali na špekulanate koji bi u ponedjeljak na finansijskim tržištima mogli napasti ranjivu euvropsku valutu, prenosi Bankamagazin.
Tokom nedjelje američki predsjednik Barak Obama razgovarao je telefonski s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozijem. Obama je obećao da će američke regulatorne agencije istražiti pokušavaju li tamošnje agencije za kreditni rejting ili pojedinci špekulirati s eurom.