Politika

U susret rekonstrukciji CDT objavio novu analizu rada 44. Vlade

Evropski napredak naspram domaćih političkih intriga

Najznačajniji rezultat u ovom periodu esu zaključci međuvladine konferencije na kojoj su zemlje Evropske unije (EU) odobrile davanje završnih mjerila u poglavljima 23 i 24. S druge strane, netransparentnost, usvajanje rezolucije o Jasenovcu, borba za prevlast u sektoru bezbjednosti, nefunkcionisanje Savjeta za bezbjednost i dobranu, izostanak izborne reforme te neusvajanje zakona o Skupštini i Vladi i slobodnom pristupu informacijama jesu razlog za zabrinutost, pokazuje analiza Centra za demokratsku tranziciju. 

Evropski napredak naspram domaćih političkih intriga Foto: cdt
Evropski napredak naspram domaćih političkih intriga
Portal AnalitikaIzvor

Treća analiza Centra za demokratsku tranziciju (CDT) o kvalitetu rada vlasti, koja se  odnosi se na period od februara do kraja jula 2024. godine, pokazuje da je  dobijanje IBAR-a veliki uspjeh i strateški korak ka članstvu u EU koje prethodne Vlade nijesu bile u stanju da naprave.

"Crna Gora je pripremila inovirane strategije za borbu protiv korupcije i reformu pravosuđa, te usvojila set relevantnih zakona u oblasti pravosuđa, korupcije i medija, ali i povoljnog geostrateškog momenta u kome Brisel drugačije gleda na proces proširenja.Ipak, i pored ostvarenog uspjeha, usvojeni strateški dokumenti i zakoni u oblasti reforme pravosuđa i korupcije zaobišli su temeljne reforme, a proces njihovog donošenja nije bio potpuno transparentan, niti inkluzivan. Medijski zakoni su “stradali” u političkom okršaju za prevlast nad javnim servisom, a savremeni izazovi koji se tiču digitalnih medija i borbe protiv dezinfomacija su izostali. Kompletan proces usvajanja IBAR zakona pratio je dinamičan politički život u kome se, s vremena na vrijeme, koaliciona vlast i nije iskazala kao evropska, demokratska, a često niti 'prozapadna'", stoji u saopštenju CDT-a. 

Iz ove NVO podsjećaju da je samo dan nakon velikog uspjeha uslijedio negativan šok izglasavanjem Rezolucije o genocidu u Jasenovcu i logorima Dahau i Mauthauzen, koja je izazvala brojne turbulencije na domaćem i međunarodnom planu.

Posmatrani period je, kako se navodi,  obilježio politički sukob PES-a i Demokrata vezan za imenovanja visokih policijskih funkcionera.

"Maratonska “ponoćna” sjednica koja je prethodila izboru VD direktora policije ostaće kao značajno svjedočanstvo koliko su političke strukture i dalje “opsjednute” ovim sektorom. Savjet za odbranu i bezbjednost je u svojevrsnoj blokadi jer se više od pet mjeseci ne održavaju njegove sjednice što dovodi u pitanje ispunjavanje niza obaveza iz članstva u NATO, zajedničke bezbjedonosne politike EU, a dijelom i funkcionisanja sistema Vojske", pokazuje analiza.

Iz CDT-a podsjećaju i da je 'ping-pong' između Vlade i Skupštine spriječio donošenje izuzetno važnog Zakona o slobodnom pristupu informacijama što, kako kažu,  pokazuje da još uvijek nema političke volje da povećanjem transparentnosti vlasti.

"Izborna reforma je u većini posmatranog perioda bila blokirana, a najava usvajanja kontroverznog zakona o dvojnom državljanstvu je značajno udaljila ionako neefikasan Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu od uspjeha. Takođe, tu je i neusvajanje zakona o Skupštini i Vladi, istih onih koje su predstavnici današnje vlasti čvrsto zagovarali i obećavali njihovo usvajanje dok su bili opozicija", kažu u CDT-u.

Vlada je, podsjećaju, nakon devet mjeseci predstavila program Evropa sad 2, ali je, tvrde,  nastavila sa nečinjenjem po pitanju reforme javne uprave. 

"U nekim slučajevima, Vlada je nastaviila sa veoma spornim odnosom prema medijima, naročito onima koji su skloni njenoj kritici", zaključuje se u analizi CDT-a. 

Kompletnu publikaciju Analiza rada 44. Vlade: Evropski napredak naspram domaćih političkih intrigamožete pročitati ovdje.

Portal Analitika