Svijet

Evropski parlament ukinuo imunitet poslanicima zbog istrage skandala "Katargejt"

Evropski parlament je ukinuo imunitet poslanicima Andreu Kocolinu i Marku Tabareli, čime je otvoren put belgijskim tužiocima da ih ispitaju o njihovoj umiješanosti u korupcionaški skandal "Katargejt", koji do temelja potresa Evropsku uniju, objavio je Politiko.

Evropski parlament ukinuo imunitet poslanicima zbog istrage skandala "Katargejt" Foto: Foto: EP
FoNetIzvor

Ovaj potez najnoviji je obrt u skandalu koji se sve više razvija zbog optužbi da su neke države, uključujući Katar i Maroko, možda nezakonito uticale na rad Evropskog parlamenta.

Kocolino i Tarabela se sumnjiče za teška krivična djela – korupciju, pranje novca i učestvovanje u kriminalnoj organizaciji, navodi se u dva izvještaja o ukidanju imuniteta, koje su takođe danas usvojili poslanici Evropskog parlamenta, navodi briselski portal.

Belgijanac Tabarela i Italijan Kocolino su članovi poslaničke grupe socijalista i demokrata, a obojica su odbacili optužbe.

Tarabela je danas prisustvovao glasanju u Parlamentu u Briselu i digao je ruku za ukidanje sopstvenog imuniteta.

Ponavljam da sam nevin u ovoj aferi i sada je na pravosuđu da me ispita, rekao je Tarabela novinarima nakon glasanja, dodavši da je srećan zbog ukidanja imuniteta.

Kocolino danas nije bio u Briselu, a Politiku je rekao da ga optužbe uopšte ne brinu i da je dostupan svim organima.

Portparol belgijskog tužilaštva rekao je Politiku da lokalne vlasti sada mogu da tretiraju „umiješane ljude“ na isti način kao državljane Belgije.

Brisel je posljednjih sedmica bio pun zastrašujućih priča o tome koga bi policija mogla sljedećeg uhvatiti u zamku, nakon što je bivši europoslanik u centru skandala, koji je uhapšen, Pjer Antonio Panceri sklopio sporazum o priznanju krivice sa belgijskim saveznim tužiocima, uz obavezu da im da imena svih koji su umiješani u aferu.

Prema izvještajima Evropskog parlamenta, Kocolino je osumnjičen da je primao novac za blokiranje rezolucija koje štete interesima zemalja koje nisu članice EU. On je predsjedavao delegacijom parlamenta koja je pregovarala sa zemljama Magreba, uključujući Maroko, i bio je glavni poslanik u Evropskom parlamentu iz socijalističke grupe prilikom donošenja rezolucija o ljudskim pravima.

Tarabela je osumnjičen da je uzeo do 140.000 eura mita od Pancerija da bi u Evropskom parlamentu zauzeo određene stavove u korist država koje nisu članice EU, navodi se u izvještajima. On je bio potpredsjednik delegacije parlamenta za odnose sa zemljama Zaliva, prije nego što je podnio ostavku ranije ovog mjeseca.

Grčka poslanica Eva Kaili, koja je skoro dva mjeseca bila u zatvoru zbog optužbi za korupciju, već je lišena funkcije potpredsjednice parlamenta i izbačena je iz grupe socijalista i demokrata. Njen partner Frančesko Đorđi, koji je bio Pancerijev parlamentarni pomoćnik, takođe je priveden pod istim optužbama, kao i čelnik jedne nevladine organizacije za ljudska prava Nikolo Figa-Talamanka.

Kocolino i Tabarela su takođe isključeni iz poslaničke grupe socijalista i demokrata do okonačnja istrage.

Iz Evropskog parlamenta je saopšteno da nemaju više zahtjeva belgijskih vlasti za ukidanje imuniteta poslanicima u sklopu istrage o Katargejtu.

Portal Analitika