Abiznis

Fabris: Integracija ESG principa nije samo odgovornost, već i prilika za inovaciju i rast

Kroz bolje upravljanje rizicima, podršku održivim inicijativama i usklađenost sa globalnim regulativama, kreditne institucije mogu značajno doprinijeti održivom razvoju i ostvariti konkurentske prednosti na tržištu, istakao je Fabris

Fabris: Integracija ESG principa nije samo odgovornost, već i prilika za inovaciju i rast Foto: CBCG
Portal AnalitikaIzvor

Centralna banka Crne Gore (CBCG) organizovala je okrugli sto na temu Integrisanje ESG principa u strategije i politike kreditnih institucija, okupivši predstavnike poslovnih banaka, Vlade Crne Gore, regulatornih i nadzornih tijela, akademske zajednice i Privredne komore, s ciljem podsticanja dijaloga o održivim finansijama i jačanja ESG standarda u bankarskom sektoru.

U uvodnom izlaganju, viceguverner CBCG dr Nikola Fabris istakao je da Centralna banka aktivno jača otpornost finansijskog sektora na klimatske i ESG rizike kroz donošenje strateških politika, razvoj alata za upravljanje rizicima i koordinaciju međuinstitucionalnih aktivnosti, uključujući i istraživanje o uticaju klimatskih i ekoloških rizika na poslovanje banaka i izradu Mape puta finansijskog sektora ka održivim finansijama.

“Integracija ESG principa u strategije kreditnih institucija nije samo tržišni trend, već i ključna potreba za obezbjeđivanje dugoročne stabilnosti i uspjeha. Kroz bolje upravljanje rizicima, podršku održivim inicijativama i usklađenost sa globalnim regulativama, kreditne institucije mogu značajno doprinijeti održivom razvoju i ostvariti konkurentske prednosti na tržištu. Integracija ESG principa nije samo odgovornost, već i prilika za inovaciju i rast, jer se klijenti, investitori i društvo sve više okreću održivim i odgovornim praksama,“ istakao je Fabris.

Generalni sekretar Udruženja banaka Crne Gore Bratislav Pejaković rekao je, kako navode iz CBCG, da će u predstojećem periodu fokus poslovnih banaka biti na ključnim oblastima kao što su digitalizacija i automatizacija, s naglaskom na održivost i ESG, te izazove vezane za sajber bezbjednost i prevenciju prevara, nove oblike sistema plaćanja i nove načine rada u bankama.

O ciljevima i statusu izrade Mape puta finansijskog sektora ka održivim finansijama, govorila je savjetnica guvernerke za primjenu ESG standarda i inovacije Biljana Gligorić, dok je savjetnik viceguvernera dr Martin Bojaj predstavio rezultate istraživanja o integrisanju ESG principa u strategije i upravljanje, politike i procedure, organizaciju i izvještavanje kreditnih institucija, koje je sproveo Centar za makroekonomska i finansijska istarživanja i prognoze CBCG.

Predstavnice poslovnih banaka Vanja Mitrović i Veselinka Mašulović prezentovale su, kako navode iz CBCG, aktivnosti i rezultate svojih kreditnih institucija u primjeni ESG principa u poslovanju. Predstavnik Ministarstva energetike Božidar Pavlović predstavio je proces sertifikovanja energetskih karakteristika zgrada, odnosno energetskih pasoša.

"Učesnici skupa saglasili su se da je koncept održivog razvoja na globalnom niovu s razlogom sve više dio strateškog fokusa u razmatranju dugoročne perspektive razvoja i odgovornosti prema budućim generacijama. Zaključeno je da finansijski sektor, u saradnji sa ostalim institucijama, strateškim pristupom i konkretnim aktivnostima, može ne samo da pruži značajan doprinos i da primjere odgovornog poslovanja, već i da bude nosilac razvoja u ovoj oblasti", saopšteno je iz CBCG. 

Portal Analitika