Da li sam čudak što volim sastanke uživo? Naravno, oni mogu da traju predugo, da budu zakazani previše često i da odvlače pažnju od vašeg osnovnog posla. Ali čak i prije nego što ih je pandemija učinila egzotičnim sjećanjem, uvijek sam volio energiju boravka u prostoriji sa drugim ljudima, pronalaženja iste kreativne talasne dužine, rada na zajedničkom cilju. Ne postoji aplikacija za video konverzaciju koja to može da ponovi. Šta je sa VR-om?
Već smo vidjeli kompanije poput Spatiala kako rade na virtuelnim sastancima, gdje možete da razgovarate sa drugima, pregledate objekte i čak istražujete 3D okruženja iz udobnosti vašeg doma pomoću VR slušalica. Sada Facebookov Oculus ulazi u sukob sa Horizon Workroomsom, ambicioznim pokušajem da uhvati najbolje aspekte sastanaka uživo za Oculus Quest 2 korisnike.
Facebookove VR ambicije
Da budemo jasni, Workrooms nije Facebook Horizon, već dugo očekivano VR igralište za više učesnika. Ali to je dio cjelokupne vizije kompanije za univerzum Horizon, potpuno posvećen saradnji u prostorijama za sastanke i učionicama. Uprkos tome što je tako fokusiran, on je i dalje primjerak Facebookovih VR ambicija, ulazeći u ekspresivne avatare kompanije, prostorni zvuk, praćenje ruku i mogućnosti mješovite stvarnosti. Čak ćete moći da strimujete radnu površinu računara u VR-u kako biste hvatali bilješke ili se glupirate tokom sastanaka (baš kao u stvarnom životu).
Mahnuo sam PR predstavniku i dok sam se borio da se uključim, uspio sam da podignem palac gore da potvrdim da se čujemo
Nakon što sam proveo sat demonstrirajući Horizon Workrooms, jasno je da Facebooku preostaje još mnogo posla. Bilo je nekoliko problema sa povezivanjem, grešaka u avatarima i u jednom trenutku sam se potpuno izvukao. Ali u trenutku kada je sve počelo da teče glatko, to je bilo najbliže što sam osjetio da liči na sastanak uživo od marta prošle godine.
Ali da počnem od početka. Nakon što sam otvorio nalog Workrooms, instalirao sam prateću aplikaciju za računar i aplikaciju za Workrooms Quest 2. Onda kada sam ga pokrenuo u VR-u, bio sam iznenađen što je preporučilo spuštanje kontrolera i omogućavanje ručnog praćenja za Quest 2. Izvan demonstracija za tu funkciju, ne mogu da se sjetim nijedne Oculus aplikacije koja je učinila isto. Nakon toga, prilagodio sam šaljivi avatar – idealizovanu verziju sebe sa ljubičastom kosom i bez pivskog stomaka – i mapirao ivicu mog stola tako da me Workrooms mogu tačno postaviti ispred virtuelnih stolova.
Čim sam uskočio u demo programa Horizon Workrooms, odmah mi je bilo jasno zašto je Oculus preporučio praćenje ruku. Mahnuo sam PR predstavniku i dok sam se borio da se uključim, uspio sam da podignem palac gore da potvrdim da se čujemo. Pozdravio sam Skota Stajna iz CNET-a, koji je sjedio nekoliko mjesta dalje, a njegov glas je zvučao prikladno daleko. Svi smo potrošili previše vremena buljeći u svoje ruke i testirajući granice mogućnosti praćenja prstiju Quest 2 (na primjer, prevrtanje ruku jedni preko drugih poput rendžera koji lako može da pomiješa stvari).
Sastanak u virtuelnoj sobi
Iako sam bio u elegantnoj virtuelnoj sobi, sa stilizovanom glavom jelena na zidu koja nosi VR naočare, i prozorima visokim do plafona koji gledaju na prostrano jezero i planinski predio negdje na sjeverozapadu Pacifika, sjedeći pored stola osećali smo se zapanjujuće normalno.
Malo smo razgovarali o našim porodicama i našim veoma različitim lokacijama (uključujući ljude u Kaliforniji, Nju Džersiju, Londonu i mene u Atlanti). Mogao sam da vidim ko radi na Mac i PC računarima, na osnovu virtuelne dodatne opreme ispred njih. Uz zid su se nalazili i video izvori drugih Facebook predstavnika koji su se javljali sa njihovih računara, što me podsjetilo na ogromne ekrane za video konferencije u mnogim prostorijama za sastanke.
Da bih vidio svoju tastaturu i miša, pritisnuo sam dugme da bih omogućio prolazni režim, koji je projektovao sivi snimak mog stvarnog stola unutar VR okruženja radne sobe. Nije bilo kristalno jasno, ali bilo je dovoljno dodirnuti bilješke u Evernoteu strimovanjem radne površine računara. Ako koristite Apple Magic Keyboard ili određeni Logitech model, tastaturu ćete moći da vidite i u VR-u, tako da nećete morati da se bavite prolaznim video-zapisom.
Facebookov šef VR-a i AR-a Endrju Bosvort, rekao je tokom demonstracije da vjeruje da „nešto nedostaje“ u video-pozivima i da postoji snažan potez ka aplikacijama za VR saradnju kao rješenje. Naravno, to je upravo ono što biste očekivali da će reći Facebook-ov VR lider. Ali, on je u pravu.
Video-pozivi su fantastičan način da se vidite sa ljudima i održavate društvene veze. Ali što se tiče obavljanja posla, oni mogu brzo da zastare. Svi zvukovi dolaze sa jednog kanala; teško je uspostaviti kontakt očima u velikim grupnim razgovorima; a cijela sesija samo živi na ekranu računara ili telefona. Nema smisla biti u prostoru sa drugima. Bosvort kaže da Facebook interno koristi Workrooms oko šest mjeseci i primijetio je neke jasne prednosti. Konkretno, on se bolje sjeća određenih sastanaka zahvaljujući uranjanju sjedenja pored ljudi u VR-u sa realističnim prostornim zvukom.
Uključio se i Zakerberg
Naravno, virtuelna stvarnost takođe može sastanke da učini neugodnim na potpuno nove načine. Brzo sam saznao da ne mogu pažljivo da pogledam nečiji avatar ako sjedi u blizini, jer se zapravo osjećalo kao da buljim u njih. Nijesam mogao da dohvatim čašu vode na svom stolu u stvarnom svijetu, jer je stajala ispred virtuelnog prostora mog komšije. Morao sam i da pazim gdje sam stavio ruke, jer bi praćenje ruku Quest 2 moglo učiniti da stvari izgledaju... sumnjivo, ako su ispod stola.
Sva ta nespretnost kulminirala je kada je Mark Zakerberg srušio naš demo i sjeo u virtuelnu stolicu pored mene. Skicirao je svoju ukupnu viziju Horizonta kao odskočnu dasku za svoje ambicije u virtuelnom prostoru. Ali dok je govorio, takođe sam se trudio da zadržim svoju virtuelnu hladnokrvnost: Ne bulji! Nemoj da ti ruke djeluju čudno! Obrati pažnju i budi pristojan! Mislio sam da mi dobro ide u žaru trenutka, ali snimak naše sesije izgledao je kao da izvodim neku vrstu interpretativnog plesa pored petog najbogatijeg čovjeka na svijetu. (Srećom, taj snimak nije namijenjen javnosti.)
Možda zato što Zakerberg želi da Workrooms budu uspješne, kompanija ih takođe čini pristupačnijima onim koji ne žele Facebook naloge
Zakerberg se priključio samo na nekoliko minuta, ali činjenica da se uopšte pojavio dovoljno govori. Workrooms nije neki sporedni projekat: to je značajna komponenta onoga što Facebook želi da postane. To možete vidjeti u ambicioznijim funkcijama aplikacije, poput bijele table koja može da raste koliko god želite.
Možete skicirati misli držeći Oculus kontroler uspravno, tako da kraj možete koristiti kao masivnu olovku. A ako želite da protegnete noge, možete dodijeliti praznom zidu sobe da vam služi kao tabla u prirodnoj veličini. Takođe možete po želji promijeniti veličinu i raspored svog radnog prostora, omogućavajući vam da pređete sa kružnog stola za konferencije na nešto što liči na učionicu.
Bezbjednost i privatnost
Možda zato što Zakerberg želi da Workrooms budu uspješne, kompanija ih takođe čini pristupačnijima onim koji ne žele Facebook naloge. Možete se pridružiti sesiji putem video-konverzacije tako što ćete kreirati nalog za Workrooms, koji je odvojen od podataka za prijavljivanje na Oculus i Facebook. Međutim, ako želite da uživate u VR-u, biće vam potreban Facebook nalog da biste koristili Quest 2. Možda bi omogućavanje da zavire u iskustvo 2D radne sobe moglo da ih podstakne da postanu virtuelni.
Kompanija takođe unaprijed govori o bezbjednosti i privatnosti, rekavši da neće koristiti razgovore ili materijale sa sesija Workroomsa za informisanje Facebook oglasa. Takođe ćete moći da prijavite pojedince i čitave grupe ako vas uznemiravaju ili krše standarde zajednice. To me je zabrinulo kada sam prošle godine radio demo prikaz za Facebook Horizons; ideja o VR igralištu zvuči sjajno, ali kako to učiniti bezbjednim za sve?
Ako ništa drugo, Horizon Workrooms nam govori da su Zakerbergove ambicije virtuelnog prostora veće od marketinških problema. Uostalom, za Oculus je platio dvije milijarde dolara, a Facebook je neprestano ulagao u razvoj i sadržaj VR. Ne trošite toliko novca ukoliko nemate viziju budućnosti.
Kada je svratio na naš demo, Zakerberg nam je rekao da je u srednjoj školi zapisivao šifre u svesku. Čim bi se vratio kući, otkucao bi to sa nadom da će izgraditi sveobuhvatan svijet za druženje sa prijateljima. Workrooms još nije savršeno rješenje za VR saradnju, ali bi to mogao biti početak onoga što je mlađi Zakerberg zamislio. Na kraju krajeva, prostor virtuelne realnosti neće biti izgrađen za jedan dan.
* * * * *
Autor je Devindra Hardavar, urednik Engadgeta