„FBI poziva sve sportiste da ostave svoje lične mobilne telefone kod kuće i koriste telefone sa SIM karticama ograničenog trajanja dok su na igrama. Nacionalni olimpijski odbori u nekim zapadnim zemljama takođe savjetuju svojim sportistima da ostave lične uređaje kod kuće i koriste takve telefone zbog kibernetičke sigurnosti“, preneo je CNN preporuku agencije.
Iako nema podataka „o bilo kakvim specifičnim kibernetičkim prijetnjama na Olimpijskim igrama“, FBI je dodao da je važno da sportisti na igrama budu „budni i pažljivi u mrežnim i digitalnim okruženjima“.
Upozorenje dolazi usred sve veće zabrinutosti američkih zvaničnika zaduženih za nacionalnu bezbjednost zbog kineske špijunaže i krađe intelektualne svojine.
Obavještajni zvaničnici javno su upozorili da je Kina stvorila naprednu državu tehno-nadzora unutar svojih granica, prekrivenu kamerama, prepoznavanjem lica i drugim tehnologijama.
Kontraobavještajni zvaničnici dugo upozoravaju da se američki državni i lokalni funkcioneri, kao i članovi poslovnih i akademskih krugova, koji putuju u Kinu, suočavaju sa rizikom hakovanja njihovih ličnih uređaja.
FBI rutinski organizuje takozvane odbrambene brifinge Amerikancima za koje smatra da su u opasnosti da postanu žrtve pokušaja kineske špijunaže.
FBI trenutno ima više od 2.000 aktivnih kontraobavještajnih istraga o navodnim naporima Pekinga da ukrade američke informacije o tehnologiji, prema riječima direktora FBI Krisa Vreja.
"Kada zbrojimo ono što vidimo u našim istragama, jednostavno ne postoji zemlja koja predstavlja širu prijetnju našim idejama, našim inovacijama i našoj ekonomskoj sigurnosti od Kine," rekao je Vrej u predsjedničkoj biblioteci Ronalda Regana u ponedjeljak.