Kako je navedeno u saopštenju, budući da je osporenom odlukom, koja je 19. februara 2022. godine stupila na snagu, omogućeno sticanje državljanstva desetinama hiljada osoba protivno ustavnoj i zakonskoj proceduri, postoji bojazan zloupotrebe u cilju promjene izborne i etničke strukture crnogorskoga društva.
“Grupa profesora i saradnika Fakulteta za crnogorski jezik i književnost predala je danas Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Odluke o izmjeni Odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom („Službeni list CG”, broj 15/2022), s prijedlogom da saglasno odredbama člana 150 st. 4 Ustava Crne Gore i člana 63 Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore („Službeni list CG”, br. 11/2015) do konačne odluke Sud naredi da se obustavi izvršenje pojedinačnog akta ili radnje do donošenja konačne odluke, zbog nastupanja neotklonjivih štetnih posljedica.
Vlada Crne Gore je bez održavanja śednice, suprotno odrebama člana 1 i 4 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, te čl. 1, 2, 32, 34 st. 1 tač. 4, 37 st. 3, 40 alineja 1 i 4, 45, 48, 49, 59, 61 i 62 Poslovnika Vlade Crne Gore, objavila u „Službenom listu Crne Gore” Odluku o izmjeni Odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom („Službeni list CG”, broj 15/2022), čime je ugrozila princip vladavine prava, zagarantovan u članu 1 Ustava Crne Gore”, ističe se u saopštenju.
Iz istih razloga, dodaju, zbog kršenja procedura prilikom donošenja ove odluke, grupa profesora i saradnika FCJK podnijela je i krivičnu prijavu vrhovnom državnom tužiocu protiv Zdravka Krivokapića, premijera Crne Gore, i generalne sekretarke Vlade Crne Gore Žane Praščević-Milačić.
Terete se da su, kako navode, kršeći prethodno navedene odredbe pozitivnih crnogorskih propisa kao su izvršioci izvršili krivično djelo zloupotreba službenog položaja propisano članom 416 Krivičnog zakonika Crne Gore.