Kolaž

Fejsbuk – mreža za nevjerne muževe

Portal AnalitikaIzvor

Lov na nevjerne muževe seli se na internet i ostavlja u drugi plan privatne detektive.

To potvrđuju američki advokati koji se bave ovom problematikom, a koji su našli prave zlatne rudnike na Fejsbuku.

Troškovi su svedeni na nulu: tragati u moru informacija prenesenih iz privatnog života na veb stranice mnogo je jednostavnije i ekonomski isplativije nego voziti se autom satima prateći sumnivog supružnika ili plaćati za isti posao privatnog detektiva.

Sada taj posao rade i vještiji i snalažljiviji advokati. Sami.  

Ništa ne može da zaustavi priliv fotografija, fraza i ogovaranja koje na mrežu postavljaju korisnici samoinicijativno. 

junnevjerni2Moderna vremena i moderni razvodi: Među prvim advokatima koji su uspjeli da od toga profitiraju je Ken Altšuler, koji je Cnn-u ispričao slučaj jedne tridesetogodišnje klijentkinje udate za alkohoričara. On je negirao, sve dok neki zajednički prijatelj nije na Fejsbuk postavio fotografiju koja je lika ovjekovječila pijanog na nekoj fešti, kako grli  flašu piva. Da se uhvati u laži pred sudijom to je bilo više nego dovoljno: slučaj je bio okončan po želji klijentkinje koja je željela razvod.

„Fejsbuk je nevjerovatan izvor da bi obezbijedili razne vrste potrebnih dokaza“, kaže Altšuler. 

Društvene internet mreže, priča dalje on, postale su nezamjenljivo sredstvo za advokate. Kompromitujuće fotografije su svakodnevna pojava, flertovi sa drugim osobama dostupni su jednim klikom, stalno se obnavljaju statusi, otkrivajući raspoloženja i utiske.

Više od 80 posto advokata koje je konsultovala Američka akademija pravnika za bračno i porodično pravo, potvrdilo je da svakodnevno koriste internet. 

Nevjerni, koji još nisu pronašli formulu da ne budu uhvaćeni, skoro uvijek ostave mogućnost da budu otkriveni.

Nakon prijetnji o izlasku sa mreže, i gašenju profila, pojave maskiranih profila i virtuelnog „harakirija“, vlasnik Fejsbuka Mark Zukenberg je bio prisiljen da napravi korak unazad, pojednostavi procedure kako bi se mogli sakriti najosjetljiviji podaci.

„Pogriješili smo, ali mi smo kompanija koja zna da sluša svoje klijente“, kazao je.

Za razvedene, međutim, malo šta se promijenilo, objašnjava advokat Li Rouzen.

„Nevjerovatno kakve sve intime pričaju ljudi preko internet mreže“, kaže on. 

jundetektivokŠto stariji – to neoprezniji: Najugroženiji novom metodom su oni preko 50. Najmanje su oprezni i najviše vjeruju Fejsbuku. Jedno istraživanje je pokazalo da je generacija rođena '80-tih i '90-tih godina prošlog vijeka naučila vrlo brzo da koristi mrežu, ali i da se štiti od njenih negativnih strana. I to upravo ona generacija koju svi optužuju da je previše na mreži.

Na primjer, 71 posto mladih između 17 i 19 godina je prilično limitiralo mogućnost ulaska na sopstvene profile. To je uradilo samo 55 posto onih između 50 i 64 godine.   Preko polovina mladih je izbrisala negativne komentare na  mreži, a 29 posto onih između 30 i 49 godina i 26 posto onih koji imaju između 51 i 64 su uradili isto. Štaviše, 28 posto veoma mladih kaže da se nikada ne uzdaju u informacije sa mreže, a taj procenat nepovjerljivih opada sa godinama – 20 posto ih je između 30 i 49 godina, i 14 posto između 50 i 64 godine. 

 

(Prevod: G. Borović)

 

Portal Analitika