Kako je saopšteno iz Koprivicinog kabineta, Felten je rekao da je veoma značajna i dobra komunikacija Vlade sa ekspertima EK i Savjeta Evrope, te da je neophodno uvažiti takođe i preporuke Venecijanske komisije.
S tim u vezi dodao je da je naročito važno ne samo brzo sprovesti reforme već, upravo u oblasti zakondavstva, imati dobra rješenja koja su usaglašena sa mišljenjima eksperata. Takođe, istakao je da se Njemačka zalaže za pricip “regate” za pristupanje država EU, tj. da one države koje ispune sve uslove postanu članice EU na bazi pojedinačnih zasluga.
Koprivica je na samom početku razgovora poželio dobrodošlicu te ukazao da su osnovni prioriteti 44. Vlade institucionalna i normativna reforma, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala kao i zatvaranje Poglavlja 23 i 24.
“U ovom periodu postignuta su važna imenovanja i to, izabran je sedmi sudija Ustavnog suda, tri člana Sudskog savjeta te je preostalo izabrati Vrhovnog državnog tužioca, što je od velikog značaja za evropske integracije, a takođe su usvojeni i važni reformski zakoni, a koji se tiču borbe protiv korupcije i pranja novca”, ukazao je Koprivica.
Naglasio je da Crna Gora cijeni ulogu Njemačke koja je uvijek bila pouzdan i konstruktivan partner kada je u pitanju podrška Crnoj Gori na evropskom putu.
“U svemu ovome ključni fokus je na Poglavljima 23 i 24, vladavini prava i reformi zakonodavstva, a sve u skladu sa mišljenjima EK”, dodao je on.
Istakao je da je u djelokrugu kabineta potpredsjednika i izrada Strategije za borbu protiv korupcije koju Crna Gora nažalost nema od 2015. godine, te Izmjena i dopuna Zakona o sprječavanju korupcije u skladu sa mišljenjem eksperata Savjeta Evrope, kao i učestvovanje kabineta Potpredsjednika Koprivice u radnim grupama, a koje se odnose na reforme zakona u oblasti sudstva i tužilaštva.
Kako je saopšteno iz Koprivicinog kabineta, na sastanku je dalje istaknuto usvajanje odluke o obrazovanju Savjeta za vladavinu prava kao i da je u toku donošenje odluke o obrazovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije čiji je cilj izrada Strategije za borbu protiv korupcije kao i davanje smjernica i predloga Vladi.
On je istakao i da je ispunjen jedan dio GRECO preporuka, kroz izmjenu Poslovnika i Uredbe Vlade gdje je propisan osnov za provjeru integriteta dijela članova Vlade kao i antikorupcijska provjera propisa koji se dostavljaju Vladi na razmatranje i usvajanje.
“Cilj je da Crna Gora bude dobar primjer na Zapadnom Balkanu”, naveo je Koprivica.
Sagovornici su se osvrnuli i na temu Berlinskog procesa koji donosi mnogobrojne benefite i saglasili su se da je Berlinski proces optimalan put za razvoj regionalnog tržišta i evropsku integraciju Zapadnog Balkana. Između navedenih benefita, kako ističu iz kabineta Koprivice, tu su sada već četiri sporazuma o mobilnosti, čija ratifikacija predstavlja važan međukorak ka Zajedničkom regionalnom tržištu.
U iščekivanju jubilarnog samita povodom deset godina Berlinskog procesa naglašeno je da je namjera da se što više iskoristi Berlinski proces kako bi se postigao dalji konkretan napredak.
U daljem razgovoru ambasador je analizirao kako Berlinski proces može biti od koristi i u oblasti političkih pitanja i pitanja vladavine prava u odnosu između svih šest zemalja Zapadnog Balkana i naglasio da su otvoreni za sve inicijative.
Na kraju, ambasador je naglasio da je sada, kako je više puta preporučio OEBS, pokrenut proces sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva u Crnoj Gori, koji bi prema njegovom mišljenju, između ostalog, mogao doprinijeti osiguravanju da izborni procesi što je najbolje moguće odražavaju političku volju građana Crne Gore.
Na kraju razgovora zaključeno je da će Njemačka pružiti punu podršku Crnoj Gori na putu ka EU i jačanju vladavine prava.