Izvršna direktorica Fonda za inovacije, Bojana Femić-Radosavović, u maju ove godine, izabrana je u Ženevi za potpredsjednicu Odbora za inovacije, konkurentnost i privatno javna partnerstva (CICPPP) i tako predstavlja Crnu Goru u ovom važnom tijelu Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (United Nations Economic Commission for Europe-UNECE). Nakon toga, u septembru ove godine, UNECE je zajedno sa Savjetom za regionalnu saradnju (RCC) u Pržnu organizovao konferenciju na visokom nivou na temu: “Jačanje i ujedinjavanje Zapadnog Balkana: Uloga transformativnih inovacija u podršci zelenoj i digitalnoj transformaciji”, a juče je o zaključcima te konferencije direktorica Fonda govorila u okviru 15. sastanka Tima stručnjaka za inovacije i politike konkurentnosti (ToS-ICP) Ekonomske komisije
Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE), koja se održava u Palati nacija u Ženevi, u Švajcarskoj. Danas će zajedno sa menadžerom programa u Fondu, Sašom Ivanovićem, predstavljati delegaciju Crne Gore na konferenciji: International Policy Dialogue on: “Digital and green transformations: exploring the strategic dynamics of experimentation and learning”.
Pored aktivne saradnje sa UNECE-om, Fond je ostvario još jedan značajan rezultat na poljumeđunarodne saradnje. Naime, program "Kolaborativni grantovi za inovacije” akreditovan je od strane
Evropskog savjeta za inovacije (European Innovation Council-EIC) za implementaciju Plug-In šeme u okviru EIC Accelerator programa. To je jedan od tri glavna inovaciona programa EIC-a (pored Pathfinder i Transition) i usmjeren je na podršku mikro, malim i srednjim preduzećima, startapovima i spin-off kompanijama kako bi razvijali revolucionarne inovacije sa potencijalom u stvaranju novih tržišta ili pokretanje promjena na postojećim.
Za Fond, ova akreditacija je izuzetno važna jer potvrđuje da su sva pravila i procedure koje se odnose na evaluaciju i odabir projekata za finansiranje jasno definisana, transparentna i u skladu sa pravilima koja važe na nivou EU. Sa druge strane, crnogorskim kompanijama se otvara mogućnost da lakše i brže dođu do značajnih sredstava koja se na nivou Evrope plasiraju kroz EIC Accelerator program. Na taj način, ova akreditacija otvara dodatne mogućnosti i resurse koji će doprinijeti jačanju inovacionog potencijalakorisnika našeg akreditovanog programa.
O efikasnosti Fonda i njegovom doprinosu jačanju inovacione klime u Crnoj Gori svjedoči i izvještaj
Evropske komisije o Crnoj Gori za 2023. godinu, dio koji se odnosi na Pregovaračko poglavlje 25 - Nauka i istraživanje. Citirajući da je Crna Gora, uz visok nivo pripremljenosti, postigla značajan pomak u odnosu na preporuke datirane iz izvještaja iz 2022. godine, ističe se Fond za inovacije kao ključni akter sa programskim linijama za podršku za razvoj inovacija koji je potpuno operativan i aktivan.
"Kroz uspostavljanje partnerstava, širom otvaramo vrata međunarodne inovacione zajednice", naglašava Bojana Femić-Radosavović na kraju i dodaje, "Sa svoje pozicije potpredsjednice Odbora pri UNECE-u, ponosno ću predstavljati sponu između te ugledne organizacije i naše zemlje. Neka ova saradnja bude primjer da inovacije čvrsto postavljaju temelje održivog i prosperitetnog puta prema budućnosti. Naš akreditovani program Kolaborativnih grantova za inovacije će biti opet otvoren naredne godine, a plan nam je da i ostale programe akreditujemo na evropskom nivou."