Društvo

Festival „Dodirni Dumitor“: Budi dio svjetske baštine

Izvor

Adrenalinski sportovi, pješačke ture, edukativne radionice, izložbe i koncerti, koji čine bogat program festivala, usmjerene su na promovisanje održivog razvoja na području svjetske baštine NP Durmitor.

Povod festivala je proslava 40-godišnjice od usvajanja Konvencije o svjetskoj baštini, o čemu svjedoči i slogan festivala „Budi dio svjetske baštine".

Zbog načinjene štete uslijed požara u julu i neophodne sanacije NP Durmitor, u toku trajanja festivala će biti predstavljen i Projekat koji će se realizovati pod pokroviteljstvom Nacionalne Komisije za UNESCO, UNESCO i Nacionalnih parkova Crne Gore: Utvrđivanje stanja i kartiranje opožarenih područja u NP Durmitor.

Projekat će sadržavati Prijedlog sanacionog plana za otklanjanje posljedica požara, kao i Prijedlog mjera za pripremljenost na rizik od požara, koji ima za cilj da skrene pažnju na šumske požare koji su najekstremniji vid devastacije šuma i da upozna lokalno stanovništvo i mladu populaciju o značaju uključivanja u spriječavanju ovakvih pojava, organizovanjem edukativnih radionica.

Durmitor i rijeka Tara prepoznati su po svojim izuzetnim vrijednostima na osnovu kojih uživaju međunarodno priznanje. Basen rijeke Tare je pod UNESCO zaštitom od 1977. godine, a Nacionalni park Durmitor od 1980. godine na UNESCO Listi svjetske baštine, kao prirodno dobro izuzetne univerzalne vrijednosti.

Prirodni, kulturni, naučni i istorijski značaj Durmitora, koji čini neodvojivi dio ne samo crnogorskog, već i svjetskog nasljeđa, kao i činjenica da je prostor Nacionalnog parka Durmitor područje svjetske baštine, dodatno obavezuju na posebno strogo i obazrivo planiranje budućih aktivnosti i mjera u cilju očuvanja univerzalne prirodne vrijednosti ovog područja.

Partneri festivala su: Program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Crnoj Gori, UN Kancelarija za koordinaciju UN Sistema u Crnoj Gori, NTO, NVO Green Home, NVO COSV, kao i lokalni partneri Opština i LTO Mojkovac, Opština Pljevlja i LTO Žabljak, Šavnik i Plužine.

Portal Analitika