On je danas u Podgorici, na predstavljanju izvještaja OEBS-a sa praćenja suđenja od 2009. do 2011. godine, rekao da je reforma pravosuđa u Crnoj Gori izuzetno važna prvenstveno za same građane, ali i za pristupanje Evropskoj uniji (EU), javlja agencija Mina.
Fišer je podsjetio da je Evropski savjet u decembru prošle godine jasno naglasio da će otvaranje pregovora sa Crnom Gorom zavisiti od daljeg napretka u postizanju opipljivih rezultata, naročito u vladavini prava i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
- Očekujemo vidljivi napredak u reformi Ustava, što je neophodno za depolitizaciju procesa imenovanja članova Sudskog i Tužilačkog savjeta, vrhovnog državnog tužioca i predsjednika Vrhovnog suda, pojasnio je on.
Sudovi napredovali u smanjivanju zaostalih predmeta: Fišer se nada da će politički akteri postići konsenzus o nacrtu ustavnih promjena i da će opozicija još jednom razmotriti da li da uslovljava reformu sudstva pitanjima koja nemaju nikakave veze sa tim.„Reforma pravosuđa je toliko važna da ne smije biti vezana za druge teme“, ocijenio je on.
Fišer je pohvalio rad crnogorskih sudova, koji su, kako je naveo, mnogo napredovali u smanjivanju broja zaostalih slučajeva iz proteklih godina.
- Prošle godine taj broj je smanjen za više od 60 odsto, što znači da je svaki sudija u prosjeku morao da riješi više od 600 slučajeva, precizirao je on.
Šef misije OEBS-a Šarunas Adomavičius rekao je da je svrha projekta praćenja suđenja da pruži podršku reformi pravosudnog sistema u Crnoj Gori, kao jednom od prioriteta u ukupnom jačanju principa vladavine prava.
- Putem ovog projekta prati se usaglašenost sudske prakse u zemlji sa domaćim i međunarodnim standardima u oblasti prava na pravično suđenje. Takođe se daju preporuke za otklanjanje uočenih nedostataka u sprovođenju sudskih postupaka, objasnio je Adomavičius.
Pomoćnik šefa misije u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država, Dag Džons, rekao je da su jačanje vladavine prava i reforma pravosuđa ključni za dugoročni prosperitet Crne Gore i njen razvoj, dodajući da su te teme biti u fokusu na NATO samitu u Čikagu narednog mjeseca, ali i u fokusu EU.
- Crna Gora je napravila značajan napredak u reformi institucija kako bi se izjednačile sa evropskim standardima, ali dodatni napori u vladavini prava i reformi sudstva ne samo da su neophodni za članstvo u NATO i EU, nego i za sve crnogorske građane, koji imaju pravo na jednakost pred zakonom, pravično i suđenje u razumnom roku“, poručio je Džons.
Odgađanje sudskih pretresa učestala pojava: U izvještaju iz projekta praćenja suđenja 2009-2011. godine se navodi da je odgađanje glavnih pretresa i dalje učestala pojava, i to najčešće zbog neopravdanog odsustva svjedoka, optuženog, branioca ili tužioca.
Kako se navodi u tom dokumentu, zainteresovana javnost, natročito predstavnici medija, i dalje su onemogućeni da prisustvuju objavljivanju presude zbog ograničenih prostornih kapaciteta.
„Kad se očekuje prisustvo javnosti u većem broju, ponavlja se preporuka data u prethodnom periodu da sudovi treba da preduzmu adekvatne mjere u cilju obezbjeđenja jednakih uslova da rodbina optuženih, zainteresovana javnost i mediji mogu prisustvovati objavljivanju presude“, kaže se u izvještaju.
Dodaje se da nijedan sud u Crnoj Gori nije na adekvatan način primjenio odredbe Zakona o zabrani diskriminacije i Zakona o zabrani diskriminacije lica sa hendikepom.
„Nijedna zgrada u Crnoj Gori u kojoj je smješten sud nije prilagođena potrebama lica sa invlaiditetom“, upozorava se u tom dokumentu.
U izvještaju se kaže da nije primjećeno da sudovi i drugi državni organi krše pretpostavku nevisnosti, ali se dodaje da je mediji ne poštuju u potpunosti, zbog čega je potrebno obezbijediti dodatne obuke iz ove oblasti za novinare.