Edi Kotl, južnoafrički sindikalni lobista koji prati Svjetsko prvenstvo, o tome ko na njemu zarađuje kaže: „FIFA ima najviše koristi, ovog puta zaradila je više nego ikada. Na pitanje ko zarađuje naš odgovor glasi: FIFA i građevinske firme.“
Oko 400 hiljada gostiju ostaviće u Južnoj Africi 1,5 milijardi eura, dok samo troškovi infrastrukture za Svjetsko prvenstvo iznose 1,7 milijardi. Na kraju, južnoafrički poreski obveznici platiće 3,3 milijarde eura, tačno koliko će FIFA zaraditi od prvenstva.
Nkosinati Džigega iz nevladine organizacije „Ulični prodavci“ mogao je samo da posmatra kako je FIFA otjerala tradicionalne ulične prodavce sa parkinga kod stadiona u Port Elizabetu kako bi zaštitila interese sponzora – MekDonaldsa i Koka kole. „Slogan ‘afrično svjetsko prvenstvo’ samo je reklamni trik. Realnost je da evropske firme i FIFA zarađuju na račun južnoafričkog društva. Sve što vidite na televiziji obezbijedila je južnoafrička vlada“, kaže Džigega.
Mnogi Južnoafrikanci okrivljuju FIFA i njenog predsjednika Sepa Blatera i za preskupe hotele i avionske karte na domaćim linijama što će, kako strahuju, rastjerati turiste. „Svi resursi su obezbijeđeni novcem iz budžeta, dakle novcem poreskih obveznika. Zauzvrat, javnost ima samo troškove“, kaže Edi Kotl.
Ipak, nekima se isplatilo. „Za mene lično prvenstvo se isplatilo. Sada imam posao koji ranije nisam imao. Prvenstvo je otvorilo mnoge prilike i, prije svega, donijelo radna mjesta“. Kaže Kenet, kelner u baru u Sovetu.
Međutim, Inosent, sin vlasnika bara kaže što većina Južnoafrikanaca misli: „FIFA najviše dobija, u svakom slučaju više od nas Južnoafrikanaca. Para na paru ide!“ Sep Blater se nada da će poslije prvenstva biti predložen za Nobelovu nagradu za mir. Ako bi se pitali Južnoafrikanci, prije bi završio pred Međunarodnim krivičnim sudom.
Izvor Dojče Vele