On smatra da je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije zajednički izazov za sve zemlje u regionu i u EU, dodajući da je rješenje tog pitanja jedan od uslova pristupanja Uniji.
File je dodao da EU od zemalja kandidata očekuje da pitanje vladavine prava riješe rano, u pretpristupnom procesu, »kako bi se bolje pripremile za članstvo u EU. Unija je spremna da pruži veću podršku za uspjeh u ovim naporima. Želio bih da iskoristim ovu priliku da podstaknem Crnu Goru da se pozabavi tim problemom i uz potpuno zalaganje, sprovodi reforme«, poručio je.
Naglasivši da napredak na putu ka EU zavisi naročito od ispunjavanja političkih kriterijuma, ključni izazovi se, kako je objasnio, odnose na jačanje funkcionisanja institucija, naročito u pogledu konsolidacije vladavine prava, borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, reformu pravosuđa, zaštitu životne sredine i jačanje administrativnih kapaciteta. »Nastavak ekonomskih reformi u teškom međunarodnom okruženju, diverzifikacija ekonomije i izgradnja ljudskog kapitala i infrastrukture dodatni su izazovi koji će pomoći jačanje ekonomske konkurentnosti. Mi ne tražimo brza rješenja i popravke, već trajna rješenja«, naveo je File.
U EU, kako je naveo, »veoma cijene kvalitet crnogorskih odgovora na Upitnik i pravovremene isporuke«, objašnjavajući da su dodatna pitanja „dio procesa". »Njihov cilj je da razjasni neke tačke ili da se pruže informacije o primjeni usvojenih zakona. Ukoliko se pojavi potreba za dodatnim objašnjenjem, mi nećemo oklijevati da tražimo dopunske informacije kako bi se obezbijedilo puno razumjevanje stvarnosti u Crnoj Gori pri izradi mišljenja«, rekao je.
Objasnio je da crnogorska Vlada ima pravo da raspolaže sa odgovorima na Upitnik i odlučuje o njihovom objavljivanju ili neobjavljivanju. »Mi smo ohrabrili vlasti da se tokom čitavog procesa konsultuju sa civilnim društvom i drugim institucijama, kao što je parlament«.
File, dodajući da su zemlje kandidati imale različite pristupe kada je u pitanju objavljivanje odgovora na Upitnik. »Neke od njih su ih objavile, ostale ne. Komisija uvijek poštuje ove odluke. Napominjemo da je Vlada objavila odgovore, što je svakako vrlo pozitivan razvoj događaja«, zaključio je File.
Upitan da li bi članstvo u Akcionom planu za članstvo i NATO-u mogao da bude „korak naprijed" ka EU, File je kazao da se pridruživanje Uniji i NATO- u razlkuju po misiji, obimu i sadržaju. »Međutim, oni imaju zajednički cilj, a to je podrška Crnoj Gori u reformskim procesima. Priprema za članstvo u NATO može da ima jaku sinergiju sa pripremama za evropske integracije, jer se ta dva procesa fokusiraju na snažnepolitičke kriterijume, uključujući demokratiju i vladavinu prava«, naveo je File.
On je dodao da, istovremeno, treba imati u vidu da je priprema za članstvo u EU šira po obimu, jer zahtijeva reforme u mnogim oblastima van domašaja priprema za članstvo u NATO.