Međutim kineske vlasti te tvrdnje odbacuju kao "čiste spekulacije" i ističu da u toj laboratoriji važi visok nivo bezbjednosti.
Međutim, jedan dokumentarni film, koji je na državnoj televiziji CCTV već prikazan 2017. pokazuje koliko se ležerno pojedini saradnici Instituta ponašaju u radu sa koronavirusima, piše Dojče vele i dodaje da je na taj film podsjetio i "Tajvan njuz" uoči dolaska stručnjaka iz SZO.
U pomenutom filmu prikazana je grupa naučnika okupljenih oko Ši Džengli, poznate pod nadimkom "Bat Women", u potrazi za porijeklom SARS-a, a iako im je bilo jasno da slijepi miševi koje su pregledali u sebi možda nose smrtonosne viruse, pojedini naučnici za vrijeme istraživanja u pećini u Junanu nisu nosili zaštitnu opremu.
Uhvaćeni slijepi miševi pregledani su golim rukama, a bez zaštite je rukama uziman i njihov izmet, koji je mogući izvor zaraze.
Virolog Čui Džiu je čak rekao da ga je slijepi miš ugrizao kroz tanke gumene rukavice i on u filmu pokazuje otečeno mjesto ugriza, dok glas iz pozadine iznosi činjenicu da slijepi miševi mogu da prenesu brojne viruse, među kojima i bjesnilo, pa se zato članovi istraživačkog tima prije uzimanja uzoraka vakcinišu protiv bjesnila.
Taj film nenamjerno pokazuje da se mjere bezbjednosti baš ne poštuju kako treba, ne samo prilikom istraživanja u pećini nego i u laboratoriji, gdje laboratorijski tehničari ne nose pravu zaštitnu odeću ili masku za lice, piše DW.
Kako je izjavila Ši Džengli, "taj posao nije tako opasan kao što svi misle", jer je veoma mala vjerovatnoća direktne zaraze ljudi.
Ona je tada pojasnila da njeni saradnici, kada znaju da slijepi miševi na određenom mjestu u sebi nose virus koji bi mogao da predje na čovjeka, sprovode veće mjere opreza, ali da se "u većini slučajeva primjenjuje samo obična zaštita".
Ovaj film, navodi se, otvara pitanja na koja bi sigurno i tim SZO želio da pronađe odgovore, jer šokira ležerni odnos prema bezbjednosnim mjerama.