„Ja sam ubijeđen da će ta odluka biti pozitivna jer je Crna Gora napravila ogromne korake naprijed, u poštovanju minilmalnih standarda Evropske unije“ – rekao je Fini za IN televiziju, nakon razgovora s predsjednikom Skupštine Rankom Krivokapićem. Ocijenjeno je i da je saradnja dvije države i parlamenata veoma dobra.
Predsjednik Skupštine Crne Gore je ukazao na značaj već izvjesnog dobijanja pozitivnog mišljenja od strane Evropske Komisije i izrazio uvjerenje da će nakon mišljenja veoma brzo uslijediti početak pristupnih pregovora sa EU, koji je ključna etapa u integracionom procesu. Krivokapić je naveo da poslije Hrvatske Crna Gora može da bude dobar primjer koji će reafirmisati ukupnu politiku proširenja EU, čime i proces ostalih država regiona može biti u znatnoj mjeri olakšan.
Tokom razgovora, kako je saopšteno iz Krivokapićevog kabineta, pohvaljeni su rezultati koje je Crna Gora postigla u ispunjavanju evropskih standarda i posebno naglašeno da je u ukupnom procesu neophodno istrajavati na principu regate, u smislu vrednovanja konretnih rezultata svake države ponaosob. U suprotnom, kako je istaknuto, države kandidati ne bi imali neophodan stimulans za napredovanje prema EU.
Sagovornici su ocijenili pozitivnom reafirmaciju uloge nacionalnih parlamenata, što je jedna od glavnih karakteristika Lisabonskog sporazuma,smatrajući da će to pogodovati stvaranju bolje klime kada je riječ o demokratizaciji ukupnih odnosa unutar evropskih država.
Fini koji je ujedno i kopredsjednik Euromediteranske parlamentarne skupštine podvukao je značaj saradnje dvije zemlje i u ovom forumu, u okviru kojega je neophodno pristupiti realizaciji projekata od značaja za cjelokupni basen Mediterana. Krivokapić je rekao da Italija i Crna Gora svoju bliskost zasnivaju ne samo na specifičnostima međusobnih istorijskih odnosa, već i na činjenici što dijele zajednički prostor Jadrana.
Krivokapić se tokom posjete Rimu susreo i sa ministrom vanjskih poslova Italije Frankom Fratinijem. Predśednik Krivokapić se posebno zahvalio ministru Fratiniju što je njegova inicijativa, kao tadašnjeg potpredśednika Evropske komisije doprinijela donošenju odluke o viznoj liberalizaciji, čime su građani Crne Gore i regiona dobili važnu poruku da istinski pripadaju Evropi.
Sagovornici su zajednički konstatovali da se Crna Gora najbrže kreće prema EU, zahvaljujući brzini sprovedenih reformi, te da njeno napredovanje može biti dobar podstrek ostalim državama regiona koje se žele pridružiti Uniji.