Jedan od fiskalnih rizika koji već od 2009. godine opterećuje javne finansije je rast poreskog duga, tj. rast nenaplaćenih poreskih potraživanja pišu Dnevne novine.
Razlog je značajan rast nelikvidnosti, odnosno blokiranih žiro računa kompanija, kao i sive ekonomije. Na kraju trećeg kvartala 2011. godine ukupna nenaplaćena poreska potraživanja iznosila su 178 miliona eura, što je skoro šest odsto BDP-a. U Vladi smatraju da u koliko se ovi problemi ne otklone, sličan trend se može očekivati i u narednom periodu.
"U uslovima negativnog bankarskog kreditiranja ili sporog rasta i stagnacije novog zapošljavanja, može se očekivati da će i u narednom periodu doći do izvjesnog rasta poreskog duga, dok ne dođe do bržeg rasta ekonomije. Fiskalna kriza je moguća u srednjem roku kao posljedica manjih prihoda zbog produbljivanja i jačanja krize u eurozoni i efekata na ekonomiju Crne Gore", navodi se u Predpristupnom ekonomskom programu, dokumentu koji je Vlada dužna da usvoji kao država kandidat za ulazak u EU dužna da usvoji.
Podaci Centalne banke Crne Gore pokazuju da od 50 izvršnih dužnika, koji imaju najve-
ći iznos duga, zaključno sa 31. novembrom prošle godine, 36 izvršnih dužnika je bilo u neprekidnoj blokadi duže od godine dana i njihova blokada je iznosila 109 miliona eura, što čini 30,02 odsto ukupnog iznosa duga, dok je 14 izvršnih dužnika bilo u blokadi do godinu dana i blokada je iznosila 49 miliona, što čini 13,43 odsto ukupnog iznosa blokade.
S obzirom da prognoze za narednu godinu nijesu baš ppti-mističe, postoji mogućnost da problem blokade računa, odnosno nelikvidnosti preduze-ća značajno prijeti da ugrozi ili blokira normalno funkcionisanje ekonomije. Ukoliko naplata poreza ne bude tekla planiranom dinamikom, odnosno u onom iznosu koji je Vlada planirala, postoji mogućnost da se dovede u pitanje redovna isplata penzija, socijalnih davanja i ostalih naknada iz budžeta.