Kontrolno saslušanje o primjeni sporazuma državnih tužilaštava Crne Gore i Hrvatske o saradnji i gonjenju počinilaca krivičnih djela ratnih i zločina protiv čovječnosti i genocida iz 2006. godine, sa posebnim akcentom na istragu takozvanog slučaja „Lora 3“, biće održano 16. januara.
To je odlučeno na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, a na kontrolno saslušanje biće pozvani predstavnici državnog tužilaštva, Ministarstva pravde i zaštitnika ljudskih prava i sloboda, kao i zainteresovani predstavnici nevladinog sektora.
Na Odboru je podržano i formiranje pododbora za analizu postupanja državnih organa u slučajevima ratnih zločina.
Županijsko državno tužilaštvo u Splitu pokrenulo je još krajem 2011. godine istragu o ubistvu grupe zarobljenika, pripadnika tzv. nikšićko-šavničke grupe u zatvoru „Lora“.
Splitsko tužilaštvo je tada navelo da je istraga u slučaju „Lora 3“ pokrenuta nakon postupanja u ranijim slučajevima (Lora 1 i Lora 2), kao i u saradnji sa Vrhovnim državnim tužilaštvom Crne Gore.
Takođe, u aprilu ove godine Županijski sud u Splitu prvostepeno je osudio na kaznu zatvora dvije osobe zbog ratnih zločina nad zatočenicima, pripadnicima tadašnje JNA i srpskih paravojnih formacija, u vojnom zatvoru „Lora“ počinjenih tokom rata u Hrvatskoj 1991-1995. godine.
Bivši komandant zatvora Tomislav Duić osuđen je na osam i po, a zatvorski čuvar Emilio Bungur na četiri godine i deset mjeseci zatvora.
Predsjednik Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Momo Koprivica kazao je da bi formiranje podobora doprinijelo rasvjetljavanju postupanja organa u slučajevima ratnih zločina.
Prema riječima Koprivice, građani Crne Gore koji su stradali u Lori nijesu pripadnici samo jedne etničke ili vjerske pripadnosti.
''Bitno je reći da je najveći doprinos dao građanin hrvatske nacionalnosti. Njegova svjedočenja i hrabrost su doprinijeli rasvjetljavanju tog slučaja'' istakao je Koprivica.
Poslanik Demokratskog fronta (DF) Jovan Vučurovuć ocijenio je da su se mjere iz sporazuma između tužilaštava primjenjivale isključivo protiv državljana Crne Gore, te da je neophodno da se paralelno vodi i istraga prema tužiocima.
Koordinatorka Informaciono-dokumentacionog centra Mehdina Kašić-Šutković rekla je da je suočavanje sa prošlošću veoma važno, kako bi se doprinijelo pomirenju građana unutar države, ali i u regionu.
Kako je saopštila, „Lora“ nije jedini ratni zločin koji tri decenije čeka svoju pravdu.
''Iako ratni zločini ne zastarijevaju, postoji drugi problem, jer žrtve i počinioci umiru pa nemamo koga da osudimo i u čije ime tu pravdu da spovedemo. Zamolila bih Odbor da nastavi u istom pravcu i kada su ostali zločini u pitanju'' rekla je Kašić-Šutković