"Moramo se pripremiti za dalje poremećaje u snabdijevanju gasa, čak i za potpunu obustavu isporuke iz Rusije", rekla je Fon der Lajen u raspravi u Evropskom parlamentu, u kojem je zajedno s češkom premijerkom Petrom Fialom govorila o prioritetima EU za naredni period.
Fon der Lajen je rekla da je danas 12 država članica EU pogođeno bilo djelimičnim bilo potpunim prekidom dostave gasa iz Rusije.
"Očigledno je da ruski predsjednik Vladimir Putin koristi energiju kao oružje. Stoga Komisija radi na kriznom planu, koji ćemo predstaviti zajedno s potrebnim instrumentima do sredine jula", rekla je predsjednica EK.
Mnoge države članice već imaju svoje nacionalne planove za situaciju u kojoj bi u potpunosti ostale bez ruskog gasa, a predsjednica Komisije ističe da je na evropskom nivou potreban koordinisan pristup i zajedničko djelovanje. Fon der Lajen je podsjetila na "gorke lekcije" naučene na početku koronakrize kada su egoizam i protekcionizam vodili prema nejedinstvu i fragmentaciji Evropske unije.
Istakla je da je nužno diversifikovati izvore energije i osigurati dostavu gasa od pouzdanih dobavljača.
Rekla je da se smanjuje zavisnost o ruskom gasu, da je mjesečni uvoz iz Rusije pao za 33 posto u odnosu na prošlu godinu. Istovremeno, porastao je globalni izvoz tečnog gasa u Evropu za 75 posto, a izvoz američkog tečnog gas u Evropu je skoro utrostručen.
Fon der Lajen je istakla da je dugoročno gledajući rješenje za energetsku nezavisnost o Rusiji u obnovljivim izvorima energije.
Pozvala je na ubrzanje zelene tranzicije.
"Neki kažu da bi trebalo usporiti zelenu tranziciju jer to može ugroziti temeljnu sigurnost. Istina je suprotna, ako ne radimo ništa osim što se takmičimo oko ograničenih rezervi fosilnih goriva, cijene će eksplodirati i puniti Putinovu ratnu riznicu", rekla je Fon der Lajen.