To je ocijenjeno u Izvještaju o radu Radne grupe za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata i opreme u svrhu ulova ribe za period 2017 - 2020. godine koji je dostavljen Vladi.
U izvještaju se navodi set preduzetih mjera i ostvarenih rezultata za trogodišnji period rada grupe i napominje da je sljedeći korak obnavljanje, odnosno formiranje nove radne grupe koja će kanalisati mjere za suzbijanje krivolova.
“Prvi korak u tome je da se zbog promjene određenih rukovodilaca službi obrazuje nova radna grupa koja će još snažnije i odlučnije preduzimati aktivnosti na suzbijanju svih vidova nelegalnog ribolova jer borba protiv njega mora i treba da bude zajednički cilj i interes”, navodi se u izvještaju.
Podsjeća se da je prethodna vlada, na sjednici od 18. maja 2017. godine, donijela zaključak kojim je zadužila Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Upravu za inspekcijske poslove da formiraju radnu grupu za sprovođenje mjera u cilju suzbijanja nezakonitog ribolova.
Radna grupa je formirana mjesec kasnije, a obuhvatala je članove brojnih institucija, od inspekcijskih službi, policije, tužilaštva i civilnog sektora, prvenstveno grupe Stop krivolovu koji su bili uključeni u borbu protiv uništavanja ribljeg svijeta.
Prethodnih godinu je prestala sa radom, odnosno nije održan nijedan sastanak.
Napredak kvaliteta objekata za proizvode životinjskog porijekla
Za razliku od 2014. godine, kada su samo tri objekta za proizvode životinjskog porijekla bila u potpunosti usaglašena sa evropskim zahtjevima, do polovine ove godine taj broj se popeo na 68, što ukazuje na evidentan napredak u toj oblasti.
To se navodi u četvrtom izvještaju o realizaciji nacionalnog programa za unapređenje objekata za proizvode životinjskog porijekla i objekata za nus proizvode životinjskog porijekla koji je prezentovan na sjednici Vlade.