„Savez okuplja organizacije, udruženja, sindikate, formalne i neformalne inicijative iz regije –- u dugogodišnjoj borbi za zdravu životnu sredinu, protiv zločina nad rijekama i ljudima. U toj borbi grupe i male zajednice širom Balkana već bilježe mnoštvo pobjeda. Ovo udruživanje snaga će nas dodatno ojačati, s ciljem dugotrajne i korjenite promjene odnosa institucija prema rijekama i vodi. Zbog ograničenih zaliha čista voda postaje najvažniji strateški resurs - oko kojeg će se u decenijama koje dolaze sukobljavati politički, ekonomski, pa i vojni interesi“, saopštili su oni.
U ovom trenutku, kako su saopštili, najveća prijetnja balkanskim rijekama su male hidroelektrane.
„Zato zahtijevamo da se momentalno obustave svi radovi i projekti na našim rijekama i po hitnoj proceduri u svim državama Balkana donesu zakoni o zabrani gradnje mHE. Osim zabrane mHE, borimo se i za zaštitu vode i prava svih ljudi i živog svijeta na vodu kao osnovnog uslova života, a ne robu kojom se trguje. Dok god zakoni i države ne stanu u zaštitu naših voda, mi ćemo ih braniti – kao i dosad, srčano i bespoštedno. Sve rijeke Balkana - naše su zajedničke rijeke“, naglašeno je u saopštenju tog saveza.
Kako je navedeno, članice saveza su „Neretvica - Pusti me da tečem“, “Klub sportskih ribolovaca“ Travnik,„Eko Gotuša“,„Zajedno protiv mHE – Pliva“,„Pravo na vodu“,„Sačuvajmo planinske reke Kraljeva“,„Sačuvajmo rijeke Crne Gore“,„Stop MHEna Kasindolskoj rijeci“, nezavisna novinarka i aktivistica Iva Anzulović, Aarhus centar u BiH,„EU Majski cvijet“,Centarza životnu sredinu,„Spasimo plavo srce Evrope“,Fondacija „Atelje za društvene promjene – ACT“,“Rijeke BiH“,„Crvena“,MZ „Kruščica“,„EcoZ“, „Pishtarët“,„Odbranimo reke Stare Planine“,PD „Treskavica“, „Eko Akcija“ i Udruženje "Za Doljanku" Jablanica.