Svim prisutnim, riječima dobrodošlice obratile su se profesorica Biljana Đuričin ispred Pravnog fakulteta i Sesilija Braun, ispred Ambasade SAD-a u Podgorici. Pred prepunim amfiteatrom, američki tužioci Ketlin Dženings i Čarls Batler, su prvo govorili o svojim iskustvima iz dugogodišnje prakse obavaljanja tužiteljskog posla a zatim odgovarali na postavljena pitanja.
Čarls Batler, zamjenik glavnog pravobranioca države Dalaver, govorio je o građanskim parnicama i razlici između evropskog i američkog pravosudnog sistema.
Prema njegovim riječima evropski pravosudni sistem je više okrenut saradnji i uglavnom je sve propisano, dok se u američkom sistemu više vodi „rat“. „Rat“ se vodi između sa jedne strane građanina u građanskoj i države u krivičnoj parnici, i optuženog sa druge strane.
U građanskim parnicama i odbrana i tužioci su u obavezi da razmijene međusobno sve informacije i dokumenta koja posjeduju. U krivičnim parnicama, na državnim tužiocima je „teret“ dokazivanja krivice.
Njegova koleginica iz Tužilaštva, iz krivičnog sektora, Ketlin Dženings je svoje obraćanje počela digresijom na prvi slučaj koji je radila kao tužiteljka. U pitanju su bila ubistva djevojaka od strane serijskog ubice koji je kasnije osuđen smrtnom kaznom.
Sa detaljima koje možete vidjeti u kriminalističkim serijama privukla je pažnju studenata, koji su kasnije većinu pitanja uputili njoj. Jedno od pitanja koje je interesovalo prisutne bilo je kako se tužioci nose sa svim onim šta vide i čuju tokom slučaja na kom rade.
Sama Dženings je priznala da je dugo poslije tog slučaja imala moćne nore, ali da se u Americi, generalno tužioci trude da odaju sliku jakih ličnosti. Ono što je navela kao kuriozitet američkog krivičnog sistema jeste uključenost državnih tužioca od samog početka slučaja, tj. od poziva na mjesto uviđaja.
Istakla je da veliko iskustvo američki tužioci mogu podijeliti sa crnogorskim kolegama s obzirom da će i crnogorski tužioci biti uključeni u istražne faze postupka.
Sesilija Braun, predstavnica Američke ambasade u Podgorici, na kraju se posebno zahvalila prisutnim studentima i studentkinjama za aktivizam koji su pokazali tokom foruma. Takođe se zahvalila i predstavnicima NVO sektora i medija, za koje smatra, da su jedan od čuvara zloupotrebe moći u svakoj zemlji i koji su neizostavni u procesu demokratije.
