
Automobili su često simboli jedne epohe, odnosno nekog prošlog vremena. Ako su dobro očuvani, iako stari više decenija, često znaju da koštaju mnogo novca. Ipak, kako poručuje portparolka Crnogorskog saveza oldtajmer vozila, Anđela Knežević, stara auta imaju i onu drugu, često nepocjenjivu - emotivnu vrijednost.
Šta su oldtajmeri
Kada kažemo odltajmer prva pomisao je na sva vozila starija od 30 godina. Ipak, postoji više klasa starinskih automobila, koje se računaju prema godištu.
Modeli proizvedeni prije decembra 1904. prototipovi su ili ancestor. Auta proizvedena od 1905. do 1918. su veterani, do 1930. vintidž. Dok oni proizvedeni poslije 1930. a do 1945. spadaju u postvintidž.
Poslijeratni automobili su od 1946. do 1960. a tek onda dolaze oldtajmeri – tip A do 1970. i tip B stariji od 30 godina.
Ipak, ni svaki auto stariji od 30 godina ne može se svrstati u kategoriju oldtajmera. Njegova vrijednost procjenjuje se na osnovu godišta, očuvanosti, toga da li su vršene modifikacije i slično… Na kraju, potrebno je dobiti i potvrdu i “status” starodobnog automobila.
„Da bi auto zvanično postao oldtajmer, potrebno je izvaditi identifikacionu karticu koju izdaje Crnogorski savez oldtajmer vozila”, pojašnjava za Portal Analitika Anđela Knežević.
Nacionalno blago
Napominje da je Crnogorski savez odltajmer vozila osnovan 2019, a klubovi osnivači su: VW Classic Club Tivat, Oldtajmer Montenegro Nikšić, Oldtimer Club Bar, Oldtimer Club Ulcinium i Oldtajmer Klub Pljevlja.
“Cilj je podići svijest o vrijednosti starodobnih vozila, podsjetiti na trag koji ostavljaju i, naravno, podići standard i zakon na nivo Evrope. Sami oldtajmeri su nacionalno blago i kultura naše države”, smatra Knežević.
Prema procjenama Saveza, u Crnoj Gori, kako kaže sagovornica Analitike, ima oko 400 oldtajmer vozila.
“Za godinu rada, Savez je izdao 80 identifikacionih kartica tj. sertifikata oldtajmer vozila. Što se tiče modela automobila, većina ih je iz šezdesetih i sedamdesetih godina. Upravo ti automobili najviše su se vozili u vremenu Jugoslavije, a onda i ostali kao kulturno istorijsko nasljeđe”, ističe Knežević.
Registracija oldajmera
Iako ljubitelji starih automobila u svoje ljubmice ulože mnogo novca, rada i truda, najčešće ih ne voze svakodnevno. Oni su rezervisani samo za posebne prilike ili tek povremenu vožnju. Tehnički moraju biti ispravni, ali postoji način i da se registruju uz određeni popust.
“Svaki automobil mora proći standardnu proceduru registracije vozila. Dodatno, sertifikacija oldtajmera znači određene povoljnosti i na kraju dobijanje braon tablica. Za sertifikaciju je potrebno proći pregled automobila od strane komisije Saveza. Za sada vozila sa sertifikatom imaju popust od 50 odsto na polisu osigurana vozila, a ovako registrovana vozila mogu se voziti 120 dana godišnje”, objašnjava Knežević.
Nakon što dobiju braon tablice, namijenjene za oldtajmere, to ne znači da svoj automobil vlasnici mogu izvesi na ulicu i uključiti se u saobraćaj.
“Kada vlasnik dobije braon tablice i saobraćajnu dozvolu, ne smije voziti automobil do dobijanja Knjige upotrebe oldtajmer vozila koju izdaje Ministarstvo kapitalnih investicija. Svako korišćenje vozila mora biti evidentirano u Knjigu upotrebe oldtajmera. Nepoštovanje propisanih pravila za posljedicu ima kaznu od 150 do 400 eura”, upozorava Knežević.
Skup hobi
Ljubitelji starih automobila znaju koliko je ovo skup hobi. S obzirom na to da živimo u državi gdje skoro svakodnevno na ulici susrijećemo automobile starije od 30 godina, često se zapitamo otkud ljubav prema nekom posbnom modelu, jer oldtajmeri nekada izgledaju kao da su “upravo iz fabrike”.
Stari 30, 40, 50, pa i više godina, sa novom bojom, brižljivo ispolirani, s enterijerom koji izgleda kao da je auto upravo izvezeno sa fabričke trake, ovi starodobni automobili izazivaju divljenje gdje god se pojave.
Nekada je teško naći djelove koji nedostaju, traže se i van granica Crne Gore, a i kada ih ljubitelji oldtajmera pronađu, često su vrlo skupi. Tu je mnogo rada, održavanja, uloženog vremena i novca, ali, sve to ima neprocjenjivu vrijednost.
“Kao i svaki drugi, i ovaj hobi zahtjeva ulaganja. Rekla bih da je to individualna tema, u zavisnosti od automobila, zavise i cijene. Na temu vrijednosti oldtajmera, postoje dvije - finansijska i emotivna. Finansijska je direktno u vezi sa starošću automobila i stanjem istog. Emotivna je najčešće neprocjenjiva”, poručuje Knežević.
Najbolja prilika da se razmijene iskustva sa oldtajmerima su specijalizovani skupovi. To je ujedno i prilika da na jednom mjestu posjetioci vide stare četvorotočkaše ogrnute u novo ruho.
“Skupovi su najčešće organizovani po jednom godišnje od strane svakog kluba. Dakle, svaki klub ima svoj grad i datum skupa. Dodatno, u okruženju postoji veliki broj skupova”, napominje Knežević, podsjećajuči da je kovid pandemija napravila veliku štetu i po pitanju održavanja skupova posvećenih oldtajmerima u Crnoj Gori.