Djeca iz vaspitne jedinice „Jelena Ćetković 1“ na Koniku u okviru javne predškolske ustanove JPU „Đina Vrbica“, posjetila su danas Prirodnjački muzej i postavku „Ajkule i raže Jadranskog mora“ u okviru koje su saznali više o njihovim vrstama, osobinama i značaju, kao i o ključnoj ulozi ajkula u morskom ekosistemu, saopšteno je iz PR centra.
Koordinatorka projekta i predstavnica JPU „Đina Vrbica“, Dejana Prelević, istakla je značaj projekta „Budi uz prirodu, budi kod nas“, čija realizacija je započela prošle školske godine.
„Projekat je rezultat ozbiljnog planiranja i saradnje između Javne ustanove Prirodnjački muzej i JPU „Đina Vrbica“, uz potpisani Memorandum o saradnji. Tim JPU „Đina Vrbica“ smo činile direktorica Bojana Razić i ja, dok je u ime Prirodnjačkog muzeja tu bila direktorica Natalija Čađenović.
Prva faza projekta donijela je djeci srednjih vaspitno-obrazovnih grupa jedinstveno iskustvo kroz izložbu „Afričke životinje“. Oko hiljadu mališana posjetilo je ovu postavku, fascinirani prepariranim životinjama u prirodnoj veličini. Muzejski vodiči, stručnjaci iz ove oblasti, odgovarali su na njihova pitanja i približili im svijet afričke faune“, navela je Prelević.
Kazala je da se ove godine nastavljaju posjete Prirodnjačkom muzeju i novoj izložbi „Ajkule i raže Jadranskog mora“, koja pruža uvid u podvodni svijet.
„Djeca imaju priliku da upoznaju različite vrste ajkula i raža koje žive u Jadranu, saznaju njihove karakteristike, način ishrane i da li su opasne za čovjeka. Stručne smjernice kroz izložbu pružaju muzejski vodiči, dok je za dodatna objašnjenja zadužen autor postavke i saradnik muzeja, Stefan Ralević“, navela je Prelević.
Istakla je da ovim projektom JPU „Đina Vrbica“ ostvaruje brojne obrazovne ciljeve, a najvažniji je unapređenje vaspitno-obrazovnog procesa i njegovo usklađivanje sa savremenim pedagoškim dostignućima.
„Ponosni smo što smo inovatori ovakvih projekata na našem prostoru i sigurno ćemo nastaviti sa novim inicijativama“,dodala je Prelević.
Pojasnila je da je jedan od ključnih ciljeva približavanje muzejske zbirke Prirodnjačkog muzeja djeci, ali i razvijanje svijesti o važnosti prirode i njenom očuvanju.
„Želimo da kod najmlađih razvijemo ljubav prema prirodi i ukažemo na njenu neprocjenjivu vrijednost za život na planeti“, kazala je Prelević.
Ona je izrazila zahvalnost svim saradnicima iz Prirodnjačkog muzeja, posebno direktorici Nataliji Čađenović, kao i muzejskim vodičima koji sa puno strpljenja i posvećenosti prenose znanje djeci.
Koordinatorka vaspitne jedinice, Marija Rovčanin, istakla je da su mališani uživali u obilasku muzeja, gdje su na autentičan način imali priliku da istraže svijet koji ih okružuje, dobiju odgovore na brojna pitanja i zadovolje svoju nepresušnu znatiželju.
„Ovo je zaista pravo mjesto za djecu, ali i za roditelje koji, zbog savremenog načina života, često nisu u prilici da ih vode u muzeje. Zbog toga smo mi tu kao podrška porodicama, prije svega djeci, njihovom emocionalnom i socijalnom razvoju“, rekla je Rovčanin.
Kazala je da su djeca uzrasta od četiri do pet godina bila fascinirana eksponatima, kao i da su sa velikim interesovanjem pratili priče kustosa muzeja, pri čemu su pokazali nekarakterističnu pažnju za svoj uzrast.
Kustos za ribe u Prirodnjačkom muzeju i autor izložbe Stefan Ralević, kazao je da je izložba izazvala veliko interesovanje među najmlađima, navodeći da je poseban izazov bio prilagoditi sadržaj njihovom uzrastu.
„Djeca obožavaju ajkule i sve što smo pripremili za njih. Trudili smo se da im na što jednostavniji način približimo najvažnije karakteristike ovih fascinantnih bića. Posebno su im zanimljive vrste koje u imenu nose nazive drugih životinja, poput ajkule lisice i ajkule prasca, kao i raža golub. Kroz ove asocijacije lakše ih pamte i povezuju sa poznatim pojmovima“, rekao je Ralević.
Najmlađi posjetioci su sa velikim oduševljenjem istraživali postavku, a najveću pažnju privukle su im upravo krupnije vrste.
„Posebno ih je fascinirala ajkula lisica, poznata po specifičnom načinu razmnožavanja i hranjenja. Takođe, veliku pažnju izazvala je i ajkula prasac, naročito jer smo imali priliku da pokažemo tek rođenu jedinku“, dodao je Ralević.
Istakao je da, pored edukativnog aspekta, izložba ima i snažnu ekološku poruku.
„Želimo da kod djece razvijemo svijest o važnosti zaštite morskih životinja. Objašnjavamo im koliko su ajkule bitne za ekosistem – kao vršni predatori, one imaju ključnu ulogu u očuvanju ravnoteže morskog svijeta. Trudimo se da im to predstavimo na jednostavan način i veoma smo zadovoljni njihovim reakcijama – djeca sve to odlično razumiju“, rekao je Ralević.