Moda

Multimedijalni događaj “Čipka i svila - prepleti vjekova” upriličen u Starom gradu

(FOTO/VIDEO) Revija Anastazije Miranović u Kotoru: Tradicija dobrotske čipke oživljena kroz nosivu modu

Pored premijernog predstavljanja unikatne modne kolekcije posvećene dobrotskoj čipki, posjetioci su bili u prilici vidjeti segment dokumentarnog filma posvećen ovoj drevnoj vještini

(FOTO/VIDEO) Revija Anastazije Miranović u Kotoru: Tradicija dobrotske čipke oživljena kroz nosivu modu Foto: Media biro
Portal AnalitikaIzvor

Multimedijalni događaj “Čipka i svila - prepleti vjekova”, istoričarke umjetnosti i modne dizajnerke, dr Anastazije Miranović sinoć je na citadeli starog grada Kotora okupila veliki broj posjetilaca.

Kako je izvijestio Media biro, dr Anastazija Miranović kreirala je unikatnu, tematsku kolekciju posvećenu afirmaciji i popularizaciji vještine izrade dobrotske čipke koja je zakonom zaštićena 2014. kao jedno od 20 nematerijalnih kulturnih dobara Crne Gore.

Kolekcija broji 22 modela rađenih u posebno pripremljenoj svili za štampu sa motivima odabranih primjerka dobrotske čipke iz zbirke crkve Sv. Eustahija u Dobroti.

„Publika je zaista zadovoljna, a i ja sam. Dosta sam radila na ovoj kolekciji. Dosta truda i rada je uloženo da bi se ona prezentovala. Pronašla sam osoben način da kroz modni dizajn popularizujem i afirmišem našu kulturnu baštinu. Ovog puta je to bilo nematerijalno kulturno dobro – vještina izrade dobrotske čipke. Urađeni su lepršavi, raznobojni modeli sa apliciranim motivima dobrotske čipke koje čuva crkva Svetog Eustahija u Dobroti. Tako kroz nosivu modu afirmišemo naše tradicionalne vrijednosti i kontekstuiramo ih sa ovovremenim“, navela je dr Miranović.

Model

Elegancija, prefinjenost, ali i duh prošlih vremena prisutni su u svakom od 22 prezentovana modela koje je nosilo dvadeset crnogorskih manekeni predvođenih Milenom Mačić. Uprkos visokoj umjetničkoj vrijednosti kolekcije, svi modeli su nosivi i lako primjenjivi.

Osim dobrotske čipke, kolekcija je skrenula pažnju i na vrijednost svile kao materijala koji takođe ima značajnu istorijsku povezanost sa Bokom.

„Željela sam da spojimdrevnu vještinu izrade svile i uzgajanja svilenih buba koja je u Boki bila veoma zastupljena, a nažalost izumrla. Tu vještinu nismo mogli zaštititi kao nematerijalno dobro, za razliku od dobrotske čipke. Spoj svile i čipke efektuirao je u modelima nosive, atraktivne, a istovremeno vrlo sofisticirane kolekcije,“ dodala je Miranović.

Anastazija

Posebnosti prezentovanih modnih kombinacija doprinos je dao prateći nakit koji je Kotoranka, Slađana Vučetić, u tehnici drevne vještine izrade dobrotske čipke namjenski uradila za ovu kolekciju.

„Prije više od godinu dana sam stupila u kontakt sa dr Anastazijom Miranović i ona mi je rekla da planira modnu reviju sa aplikacijama dobrotske čipke i da bi, s obzirom na to da ja izrađujem nakit od dobrotske čipke, voljelada napravimo jedan zajednički projekat. Jeste da je izrada teška i spora, zato je i trebalo oko godinu dana da bih napravila oko 20 komada nakita i uparila ih sa Anastazijinim modelima. Ipak, raduje me što se u Kotoru već organizuju žene i rade sa dobrotskom čipkom, te sam sigurna da će ta tradicija izrade ostati i kasnije”, istakla je Vučetić.

Vrijedan rad ove dvije kreatorke publika je nagradila velikim aplauzima i čestitkama nakon revije.

Pored premijernog predstavljanja unikatne modne kolekcije posvećene dobrotskoj čipki, posjetioci su bili u prilici vidjeti segment dokumentarnog filma posvećen ovoj drevnoj vještini, a kotorska klapa Bisernice Boke upotpunila je događaj izvođenjem prigodnih kompozicija.

“Već su uslijedili pozivi Italijana da se nešto slično organizuje kod njih, tako da će sigurno biti repriza ove modne priče. Moj budući modni izazov će takođe biti insprisan kulturnom, istorijom, umjetnošću i identitetom Crne Gore,“ podvukla je Miranović.

Portal Analitika