Svijet

Francuska željeznica izvinila se žrtvama holokausta

Izvor

Žaljenje je izraženo samo pet mjeseci nakon što su američki zakonodavci, preživjeli iz holokausta i njihovi potomci zaprijetili da će blokirati usvajanje ugovora u Sjedinjenim Državama ukoliko francuska željeznica ne prizna svoju ulogu u transportu hiljada Jevreja do nacističkih kampova i pruži izvinjenje zbog toga. 

“U ime SNCF ja se klanjam pred žrtvama, preživjelima, djecom deportovanih i pred patnjom koja i danas živi”, rekao je juče Žilam Pepi (Guilam Pepi), direktor kompanije tokom ceremonije na željezničkoj stanici Bobinji u predgrađu Pariza.

Nacionalna željeznica je predala stanicu lokalnim vlastima kako bi kreirali spomenik za 20.000 Jevreja koji su odatle deportovani do nacističkih logora između 1943 i 1944. godine. Pepi je govorio pred prisutnim zvaničnicima i jevrejskim predstavnicima, uključujući Simonu Veila, Francuskinji koja je preživela pakao holokausta.

Direktor francuske nacionalne željeznice je na taj način odgovorio na brojne kritike zakonodavaca, preživjelih, njihovih potomaka i nekih američkih jevrejskih organizacija. Oni kažu da željeznica nikada formalno nije pružila izvinjenje zbog transporta 76.000 evropskih Jevreja do francusko-njemačke granice odakle su stavljani u njemačke vozove do logora smrti.

Oni su pokušali da spriječe da kompanija, koja proizvodi jedne od najbržih i najnaprednijih vozova na svijetu TGV, sklopi dva strateški važna ugovora u Sjedinjenim Državama, koji bi po procjenama bili najveći u njenoj istoriji.

Predstavnici žrtava su pozdravili potez francuske željeznice ali su takođe napomenuli da je sljedeći korak isplata reparacije žrtvama.Još 2006. godine francuskoj vladi i nacionalnoj željeznici bilo je naređeno da isplati kompenzaciju zbog učestvovanja u deportaciji Jevreja tokom Drugog svjetskog rata.

Proces je pokrenut od strane preživjelih logoraša i rođaka nastradalih koji su tokom nacističke okupacije poslati vozom iz Dransija, koji se nalazi u blizini Pariza, u kampove smrti. Prema zvaničnim podacima, preko 75.000 francuskih Jevreja je transportovano do logora u Njemačkoj. Sud u Tuluzu je 2006. godine pronašao odgovornost francuske države i nacionalne željeznice naredivši im da isplate po 80.000 eura porodicama nastradalih.

Iz francuske željeznice su na optužbe odgovarali da su nacističke vlasti dale striktnu pisanu naredbu odgovornima da se željeznica mora koristiti u svrhe Rajha i da će svaka neposlušnost biti kažnjena strijeljanjem. Taj argument je bio prihvaćen na nekim suđenjima kada je sud donosio presudu da je francuska željeznica bila pod komandom nacističkih snaga i da je samim tim izbjegnuta odgovornost nacionalne željezničke kompanije.

Bivši francuski predsjednik Žak Širak zvanično je priznao odgovornost Francuske u deportaciji Jevreja 1995. godine srušivši tako zid ćutanja i neodređenosti svojih prethodnika o ovom pitanju.

 

Portal Analitika