Dugo odgađane promjene, za koji Born kaže da su suočavanje sa stvarnošću, sada mora da odobri parlament. Odoxa anketa navodi da se dobnoj granici od 64 godine za odlazak u penziju protive svaka četiri od pet građana.
"Itekako sam svjesna da promjena našeg penzionog sistema izaziva pitanja i strahove među Francuzima", rekla je Born u utorak, dodajući da će njena vlada raditi na tome da uvjeri Francuze da je reforma neophodna.
"Mi danas nudimo projekat uravnoteženja našeg penzionog sistema, projekt koji je pravedan", rekla je.
Revizija penzionog sistema bila je središnji stup Makronove reformističke agende kada je ušao u Jlisejsku palatu 2017. godine. Ali, odustao je od svog prvog pokušaja 2020. dok se vlada borila sa kovid-19 pandemijom.
Drugi pokušaj neće biti ništa lakši.
Čelnici vodećih francuskih sindikata sastaće se kako bi razgovarali o odgovoru protestima i štrajkovima. Svi su već rekli da se protive povećanju dobi za odlazak u penziju.
Prema prijedlogu vlade, dob u kojoj se može ići u penziju u Francuskoj postepeno će se podizati za tri mjeseca godišnje, počevši od septembra ove godine, da bi se dosegnulo 63 godine i tri mjeseca 2027. i ciljna dob od 64 godine u 2030.