„Inflacioni dodatak“ automatski će dobiti oko 38 miliona Francuza, među kojima su i oni koji ne voze automobil ili motor.
Deo zaposlenih će pomoć dobiti krajem decembra, a državni službenici, studenti i penzioneri početkom 2022. godine.
Predsjednik Vlade Francuske Žan Kasteks rekao je da će iz budžeta za ovu namjenu biti izdvojeno 3,8 milijardi eura.
Francuska ima oko 65,5 miliona ljudi, prema podacima Vorld miters.
Oko 13 miliona penzionera i dvije trećine studenata biće među onima koji će dobiti 100 eura.
Pomoć će pripasti i otprilike polovini svih zaposlenih, jer je 2.000 evra prosječan neto mjesečni prihod.
Vozače je pogodila visoka cijena goriva: dizel je u Francuskoj u prosjeku porastao na rekordnih 1,56 eura po litru, a bezolovni benzin na 1,62 eura po litru, izvještava dnevnik Mond.
Evropa se suočava sa rasprostranjenim nezadovoljstvom ljudi pošto su cijene goriva u svijetu skočile, uglavnom kao rezultat velike potražnje preduzeća koja su se oporavila od duge paralize tokom pandemije korona virusa.
Previranja na tržištu energenata poremetila su snabdevačke lance i uzrokovala nestašice goriva i druge robe široke potrošnje.
Skok cijena goriva prijeti da izazove novi talas protesta, što bi moglo da ugrozi francuskog predsjednika Emanuela Makrona šest mjeseci prije predsjedničkih izbora.
Protesti nazvani Žuti prsluci 2018. godine eskalirali su od demonstracija zbog porasta cijena goriva do mnogo šireg antivladinog pokreta.
Francuski premijer je rekao da gas za domaćinstva neće poskupjeti do kraja 2022. godine, jer se očekuje da će svjetske cene energenata postepeno padati.