On je u sprskom parlamentu okupio – kako je istakao – predstavnike svih opština u Crnoj Gori koji su srpske nacionalnosti, a među njima je bio i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević.
“Prisutna je diskriminacija”
“Prisutna je diskriminacija po pitanju nacionalne pripadnosti, ali i materijalna i karijerna dobit za one koji se drugačije izjašnjavaju. To utiče na mijenjanje svijesti i nacionalne pripadnosti”, rekao je Gujon.
Predložio je da bude formirana “jedna nevladina organizacija koja bi pratila i izvještavala o svim slučajevima diskriminacije i nasilja na dnevnom nivou”.
“Budite ponosni na maticu Srbiju”
“I to ne samo na srpskom jeziku, već i na engleskom. I to ne samo među nama, već i na društvenim mrežama u saradnji sa akterima iz međunarodne zajednice. Kad je to uspjelo Bošnjacima, Albancima i Crnogorcima, zašto bi nama bilo na odmet”, upitao je on.
On je istakao kako Srbi u Crnoj Gori treba da budu ponosni na svoju maticu – Srbiju.
Gujon je svojevremeno bio istaknuti član ekstremno radikalnog desničarskog i rasističkog pokreta Identitarci, koji se zalaže za bijelu i hrišćansku Evropu, uz oštru antiislamsku, antiimigrantsku retoriku. I koji je prošle godine u toj državi najzad zabranjen.
Afirmisao islamofobiju i zalagao se za zabranu gradnje džamija
Gujon je bio istaknuta ličnost u tom pokretu, da je tako govori i činjenica da je trebalo da bude njihov predsjednički kandidat 2012. godine, ali nije prikupio dovoljno potpisa. Ipak, tokom kampanje, 2011. godine održao je nekoliko vatrenih govora.
“Islam je nepomirljiv sa Republikom i sa vrijednostima naše evropske civilizacije. Postoji samo jedno rješenje – njihovo postepeno vraćanje u svoje zemlje”, govorio je Gujon, dodajući – “ako započne gradnja džamija u vašoj blizini, na Francuzima je da uzmu stvar u svoje ruke da se to zabrani”.
Veličao i bijelu rasu
Na skupu u Donzereu 2010. godine, Gujon je znao da objasni i da je Evropljanin “zato što je moja prva zastava boja moje kože”. Time se nadovezao na raniju izjavu iz “Kampa Identitaraca”, u čijem je promo videu 2008. isticao – “moramo da budemo u stanju da odgovorimo na napad, jer smo mi pripadnici bijele rase Evrope”.
Nedugo zatim preselio je u Srbiju, čiji je državljanin postao tri godine kasnije, uz svečanost kod tadašnjeg ministra Nebojše Stefanovića. Često je dobijao odlikovanja Srpske pravoslavne crkve, pa i ono najviše – Orden Svetog Save prvog reda, koji mu je lično dodijelio bivši patrijarh te crkve Irinej.
Pretprošle godine, premijerka Srbije Ana Brnabić Gujona je postavila da se bavi – dijasporom i Srbima u regionu.