Vlasti te zemlje već su pripremile različite finansijske pakete kako bi što više evropskih javnih zvaničnika naučilo francuski jezik, u nadi da će m u na taj način vratiti ugled, značaj i vidljivost jeziku, piše list Politico.
Planirano je i organizovanje niza debata u kojima će, takođe na francuskom, očestvovati neki od najznačajnijih državnih funkcionera, s posebnim akcentom na sastanke EU zvaničnika.
Politico navodi da je već najavljeno da će francuske diplomate sve ključne sastanke u Savjetu Evrope održavati na francuskom jeziku, s dostupnim prevodom, a čak će i pripremni sastanci biti primarno na francuskom.
Ukoliko tokom francuskog predsjedavanja neki dopis iz Evropske komisije bude poslat na engleskom jeziku, na njega neće biti odgovoreno, budući da je nužno da bude na francuskom, dodaje Politico.
Francuski je jedan od 24 zvanična jezika EU i jedan od triju "radnih jezika" u Evropskoj komisiji. Francuska je i tokom ranijeg predsjedavanja EU promovisala svoj jezik, a ovoga puta zvaničnici te zemlje odlučni su da 2022. iskoriste kao priliku da francuski vrate tamo gdje pripada - u srce evropskih institucija kao najvažniji jezik, nazivajući to vitalnim pitanjem opstanka francuske kulture.
Oni smatraju da ovo predstavlja način da se pažnja usmjeri s takozvanog "Globisha", hibridnog engleskog jezika nastalog na osnovama multilingvizma, navodi Politico dodajući da dio evropskih diplomata ne podržava ovu ideju, jer to smatraju francuskom nostalgijom prema vremenima kada se diplomatija odvijala isključivo na francuskom, iako je on i danas jezik diplomacije.