Svijet

Fronteks: Broj nelegalnih ulazaka u EU prošle godine bio najmanji od 2021.

Na ruti istočne granice registrovan je trostruki porast prelazaka (192 osto), uglavnom duž granice sa Ukrajinom i Bjelorusijom

Fronteks: Broj nelegalnih ulazaka u EU prošle godine bio najmanji od 2021. Foto: Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Broj neregularnih ulazaka u Evropsku uniju (EU) 2024. godine je bio najmanji od 2021, saopštila je danas Evropska agencija za nadzor granica Fronteks.

"Novi preliminarni podaci Fronteksa pokazuju znatan pad od 38 odsto iregularnih prelazaka granica EU u 2024. godini, čime je dostignut najniži nivo od 2021. godine, kada je migracija bila još pogođena pandemijom kovida", saopštio je Fronteks, prenosi agencija Frans pres.

Kako dodaje Fronteks na svom portalu, uprkos upornim migratornim pritiscima pojačana saradnja EU i partnera protiv mreža krijumčara znatno je smanjila broj prelaska na evropskim spoljnim granicama, kojih je registrovano samo nešto više od 239.000 prošle godine.

Pad ukupnog broja prelazaka uglavnom je rezultat pada dolazaka od 78 posto na zapadnobalkanskoj ruti (21.520) koji je uslijedio poslije jakih napora regionalnih zemalja da zaustave priliv, i pada od 59 odsto prelazaka (66.766) preko centralne mediteraske rute.

Nisu isti trendovi zabilježeni na svim rutama.

Na istočnomediteranskoj ruti broj prelazaka je porastao za 14 odsto na 69.400 podstaknut novim koridorima iz istočne Libije, sa migrantima uglavnom iz Sirije, Avganistana i Egipta.

Na zapadnoafričkoj ruti, broj dolazaka na Kanarska ostva porastao je za 18 odsto na gotovo 47.000, što je najviša cifra od kada je Fronteks počeo da prikuplja podatke 2009. godine. To je podstaknuto polascima iz Maurtaije, mada je priliv iz drugih polaznih tačaka opao.

Na ruti istočne granice registrovan je trostruki porast prelazaka (192 osto), uglavnom duž granice sa Ukrajinom i Bjelorusijom.

"Mreže krijumčara prilagođavaju se novim okolnostima i tokovi migracije mogu brzo da se mijenjaju. Vlasti su prijavile povećano nasilje od strane krijumčara duž zapadnobalkanske rute, a porast nestabilnosti u regionima kao što su Sahel nastavljaju da podstiču migraciju ka Evropi", piše u saopštenju.

Portal Analitika