Fuštić je napomenuo da je stari rudnik bio uzrok obolijevanja rudara i stanovništva Mojkovca koje živi u okolini rudnika.
Naglašava da je devedesetih, po istraživanju ljekara, obolijevanje u Mojkovcu zbog uticaja starog rudnika i jalovišta bilo pet puta veće nego u drugim gradovima Crne Gore.
"Veliki broj rudara nije dočekao prosječan životni vijek, posebno oni koji su radili na površinskim kopovima i u jamama. Tako da je ovaj plan još nazadniji u odnosu na ono što je rađeno u socijalitičkom periodu", rekao je aktivista.
Naglašava da oni koji su živi nijesu uveče mogli da spavaju zbog respiratornih opstrukccija.
Upozorava da će se na prostoru Brskova eksploatisati mineralna sirovine koja je registrovana kao ležište žive, a koja je po Minamata konvenciji proglašena kao jako opasna po zdravlje i ne može da se neutraliuše iz životne sredine ako u nju dospije.
On kaže daje jedna od najvećih manjkavosti nacrta plana eksploatacije mineralnih sirovina to što nije usaglašen sa zvaničnim državnim planovima.
"Način eksploatacije nije usaglašen ni sa jednim dokumentom... Plan koji je Ministarstvo predstavilo devastira prostor i to na području od 689 hektara", kazao je on.
On naglašava da su površinski kopovi planirani na pet kilometara od srca prašume Biogradske gore.
"Udaljenost koncesionog prostora od druge zaštićene zone je svega oko tri kilometra. Tako da je Biogradska gora prvo područje koje je na udaru, uz sami grad Mojkovac, jer su naselja udaljena od koncesionog prostora svega dva km vazdušne linije", kazao je on.
Fuštić napominje da je sve što čini najveću ekonomsku snagu Mojkovca je ugroženo.
Kada je riječ o iseljavanjuu 28 porodica na eksploattacionom području koji decenijama žive na tom području.
"Te porodice će morati da traže novi dom, djeci novu školu", kazao je on.
Napomenuo je da se na tom području nalaze grobovi junaka Mojkovačke bitke.
"I sada će neko zbog interesa privatne kompanije da im premješta kosti i remeti njihov vječni mir zbog novca", zaključio je Fuštić.