Abiznis

G20: Štednja će pogoršati finansijsku krizu

Izvor

Ministri finansija Njemačke i Velike Britanije predložili su da najveće ekonomije svijeta formiraju zajednički front u borbi protiv izbjegavanja plaćanja poreza u okviru internet trgovine i za to su, kako su kazali, dobile jaku podršku.

Internacionalne kompanije važan su izvor prihoda za svaku zemlju. One investiraju, zapošljavaju radnike i plaćaju poreze. Ss razvojem novih tehnologija razvijaju se i novi načini poslovanja, poput trgovine na internetu. Ali, poreska politika ne prati korak s vremenom.

Ministri  Volfgang Šojble i Džordž Ozborn smatraju da su standardi oporezivanja definitivno zastarjeli, što internacionalne kompanije obilato koriste.

"Dogovorili smo se da napravimo izmjene za internetske kompanije i one koje se bave onlajn trgovinom. Razgovarali smo o njihovoj mobilnosti i izbjegavanju plaćanja poreza", kaže Šojble.

Posljednjih dana na vidjelo su izašli primjeri multinacionalnih kompanija, poput Starbaksa u Velikoj Britaniji, koje izbjegavaju plaćanje poreza u zemlji u kojoj su ostvarile milionske profite. Na taj način oštećuju budžete zemalja u kojima posluju, a u nezavidan položaj dovode domaće kompanije koje porez moraju platiti do posljednjeg eura.

"Naša poruka internacionalnim kompanijama je: Želimo da vi budete uspješni i učinit ćemo sve kako bi naše ekonomije za vas bile konkurentne, ali morate platiti porez koji očekujemo od vas. Mislim da je to pošten dogovor između Vlade i kompanija, od kojeg ćemo svi imati koristi", rekao je Ozborn.

Devetnaest čelnika najjačih ekonomija svijeta još jednom je iskoristilo priliku da pritisne Sjedinjene Američke Države da ne smanjuju javnu potrošnju i ne povećavaju poreze, jer će se to negativno odraziti na globalnu ekonomiju iduće godine.

"Postoje pozitivni pomaci u američkoj ekonomiji kada su nezaposlenost i tržište nekretnina u pitanju. Ali, sada smo postavljeni pred zid zbog fisklane litice. Rezultati predsjedničkih izbora u SAD-u od krucijalnog su značaja kada je u pitanju izbor predsjednika i zakonodavne vlasti", smatra ministar ekonomije Španije Luis de Gindos.

Finansijski lideri G20 smatraju da novi Američki kongres mora promptno djelovati i to odmah nakon izbora, kako bi stavio van snage zakon koji predviđa smanjenje javne potrošnje za 600 milijardi dolara i povećanje poreza. Ukoliko dogovor ne bude postignut, od 1. januara američkoj ekonomiji prijeti ponovni ulazak u recesiju.

(Al Jazeera)

Portal Analitika