Društvo

GA: Nezadovoljni odnosom Tužilaštva prema prijavama iz NVO

Izvor

“GA je izuzetno nezadovoljna odnosom Vrhovnog državnog tužilaštva prema prijavama koje dolaze iz NVO sektora, čime je postala bez konkurencije najkonzervativniji dio sistema u Croj Gori i najveća prepreka u ostvarenju vladavine prava”, ocijenio je koordinator programa vladavina prava GA Zoran Vujičić.

U urgenciji GA podsjeća se da je Inicijativa mladih za ljudska prava podnijela četiri krivične prijave protiv državnih službenika zbog sumnje da su kršili ljudska prava i zakonske propise.

Navodi se da GA, iako je podnosila i urgencije, nikada nije dobila odgovor po podnijetim krivičnim prijavama.

“Zbog toga vam se još jednom obraćamo da nam dostavite informacije o preduzetim aktivnostima i rezultatima do kojih ste došli i to: kada i koje procesne radnje ste preduzeli za svaki od navedenih slučajeva i dokle se stiglo u svakom slučaju”, kaže se u Urgenciji.

Vujičić je podsjetio da je Zakonikom o krivičnom postupku (ZKP) precizirano da je državni tužilac dužan da po podnesenoj prijavi postupa na određeni način, odnosno da navode iz prijave ispita, obavi potrebne radnje i donese naredbu o sprovođenju istrage protiv određenog lica ili da prijavu odbaci.

On je podsjetio da ZKP-a propisuje da ukoliko odluči da odbaci krivičnu prijavu, državni tužilac dužan da je u roku od osam dana dostavi njenom podnosiocu, i oštećenom u skladu sa Zakonikom.

GA je podnosila krivične prijave zbog neovlašćenog korišćenja službenog vozila u privatne svrhe, krivičnog djela posluge, krivičnog djela zlostavljanja i mučenja sa krivičnim djelom protivpravno lišenje slobode, zloupotrebe službenog položaja, nesavjestan rad u službi i davanje lažnog iskaza i drugih.

Vujičić je naveo da GA preko njihovog medijskog programa "Robin Hud" konstantno ukazuje na slučajeve korupcije na razlicitim nivoima, koji nijesu naišli ni na komentar Vrhovnog državnog tužilaštva.

“Suočeni smo sa zidom ćutanja: ni na jednu našu krivičnu prijavu nijesmo dobijali nikakav odgovor, niti zahtjev za dodatano pojašnjenje i davanje dokaza”, istakao je Vujičić.

Prema njegovim riječima, prenosi Mina, slična situacija je i sa prijavama ostalih NVO, kao i krivičnim djelima o kojima se pisalo u medijima.

“Štaviše, urednici medija su, kako se ispostavilo u slučaju Mugoše-Jovović, predmet neviđene represije, i raznih konstruisanih optužnica koje za cilj imaju zaštitu moćnika koji su se ogriješili o Zakon”, kazao je on.

Vujičić smatra da zbog toga nema nijedne pravosnažne presude za ratne zločine, a krivična djela iz oblasti korupcije i pranja novca su zanemarljiva, imajući u vidu raširenost te pojave.

On je ukazao da su u od aprila do juna Vrhovno državno tužilaštvo, odnosno Specijalno odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina i osnovna državna tužilaštva, primili 39 prijava o sumnji u koruptivne radnje.

Vujičić je ocijenio da je ukoliko GA ne dobije tražene odgovore i ako se takva praksa VDT-a nastavi, to jasna poruka građanima da tužilaštvo izbjegava da suoči državne službenike sa zakonskim posledicama u slučajevima u kojima su kršili ljudska prava i zakone i učestvovali u korupcionaškim djelima.

Portal Analitika