Abiznis

Gardijan: EU stvorila "izgubljenu generaciju" bez posla, moguće Evropsko proljeće

Izvor

To su podaci studije OECD - Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj koji pokazuju da je EU pala na ispitu socijalnih prava. Izvještaj o ovoj studiji i kako se ocjenjuje "poražavajući podaci" koji bi trebalo da budu predstavljeni juče na Kipru, koji trenutno predsjedava EU. Naglasak će biti upravo na "izgubljenoj generaciji".

"Izgubljenoj generaciji" pripadaju mladi između 15 do 29 godina koji nemaju posao niti su u nekom obrazovnom programu. Njih u zemljama EU ima čak 14 miliona i koštaju EU godišnje čak 153 milijarde eura.
To su sve podaci iz studije OECD-a, do sada najveća studija o nezaposlenosti mladih u EU, koje je objavio britanski Gardijan.
Poražavajući podaci govore kako su mladi od 15 do 29 godina koji nemaju posla i koji nijesu nastavili dalje školovanje, u EU dostigli rekordni nivo te da njihovo zbrinjavanje košta 3 milijarde eura nedjeljno.

Zaključuje se da je EU pala na ispitu socijalnih prava i da bi ovakva alarmantna situacija vrlo lako mogla da pređe u akciju koju su pre dvije godine pokrenuli mladi u Sjevernoj Africi.
"Posljedice nijesu isključivo ekonomske nego i duboko društvene jer postoji rizik da se ovi mladi ljudi isključe iz bilo kakvog demokratskog učestovanja u našem društvu", navodi se u studiji.
Poražavajući je podatak da i 42 posto mladih u EU radi na privremenim poslovima. Od početka svjetske ekonomske krize 2008. godine do danas nezaposlenost među mladima od 15 do 29 godine porasla je za 28 odsto i dalje raste.
Stefano Skarpeta, šef odeljenja OECD-a zadužen za studiju, kaže kako je EU pala na velikom ispitu.
"Mi tim mladim ljudima ne nudimo nikakve opcije, a ni priliku da pokažu ono što znaju. Ukoliko nešto ubrzo ne uradimo, uskoro će porasti društvene i političke tenzije", upozorava on. (B92)

Portal Analitika