Kako su naveli regionalni lideri za Gardijan, zvaničnici iz zapadnobalkanskih zemalja apeluju na NATO i EU da ubrzaju pristup njihovim zahtjevima na za članstvo, jer se plaše da će Rusija kako bi skrenula pažnju sa dešavanja u Ukrajini izazvati rat u ovom dijelu Balkana.
Kosovski premijer Aljbin Kurti upozorio je da je „u interesu Ruske Federacije da ima stvara nova ratišta jer ne želi da se vrate miru“.
Predsjednica Kosova Vjosa Osmani kazala je da će „Rusija, destabilizacijom Zapadnog Balkana, nastojati da destabilizuje cijelu Evropu” i rekla da Moskva koristi Srbiju da ugrozi demokratske vrijednosti.
Takođe, Šefik Džaferović, bošnjački član tročlanog Predsjedništva Bosne i Hercegovine, upozorio je da je njegova zemlja posebno ranjiva na ruski uticaj, jer Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva koji ima bliske veze sa Kremljom, prijeti da će se povući učešće bosanskih Srba iz nacionalne armije, pravosuđa i poreskog sistema – što bi u stvari označilo kidanje Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat između balkanskih naroda 1995. godine.
“Dodik pokušava da iskoristi činjenicu da je pažnja Zapada usmjerena na Ukrajinu“, rekao je Džaferović za Gardijan.
Dodao je da Dodikovo ponašanje svakako podstiče i ohrabruje Rusija koja uvijek želi da pokaže da može da destabilizuje meko podnožje EU i NATO-a.
“Zapadne vlade bi to trebale mnogo ozbiljnije da razmotre i da se aktivnije i snažnije angažuju u Bosni i Hercegovini i cijelom regionu”, rekao je Džaferović.
Sa druge strane, Osmani je rekla da se u Ukrajini pokazalo da smirivanje autokrata poput Vladimira Putina i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ne funkcioniše.
„Rusija će vjerovatno koristiti ili Baltik ili Zapadni Balkan, ili oboje da podigne tenzije i proširi krizu na međunarodnom planu”, rekla je Osmani.
Njen kolega Kurti kaže da se boji da ukoliko duže traje rat u Ukrajini, veće su šanse za prelivanje na zapadni Balkan. Jer je, kako kaže u interesu Ruske Federacije da ima nova ratišta.
„Putin i dalje smatra intervenciju NATO-a na Kosovu najvažnijim nedavnim pojedinačnim događajem. On želi da Kosovo propadne kako bi pokazao da je uspjeh NATO bio privremen, baš kao u Iraku i Avganistanu”, rekao je Kurti.
Njihove primjedbe uslijedile nakon što je njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok započela turneju po Zapadnom Balkanu, uključujući Kosovo, navodeći da je odlučna da pošalje poruku da Evropa neće dozvoliti da region padne pod uticaj Rusije.
Četiri balkanske države udvostručile su svoje pozive za ozbiljan napredak u vezi sa zaustavljenim aplikacijama za pridruživanje NATO-u i EU.
Kosovo takođe aplicira za članstvo u Savjetu Evrope – iz kojeg Rusija istupa.
„Sve što vidimo u Ukrajini budi sjećanja na visoku cijenu koju smo morali da platimo da bismo ostvarili našu slobodu”, kaže Kurti.
Osmani se takođe osvrnuo i na to što je Beograd jedino mjesto u Evropi sa proputinovskim protestima i političarima koji ne osuđuju postupke Rusije.
“Oni su jedina zemlja u Evropi koja se nije uskladila sa sankcijama EU. Upravo suprotno – povećali su broj letova iz Beograda za Rusiju.