Ruski naftni gigant „Gasprom“ ozbiljno je zainteresovan da dobije koncesije na istraživanje nafte i gasa u kopnenom dijelu Crne Gore. Ruse, naročito, interesuje istraživanje sjevera Crne Gore- duž granice sa BiH kao i oblast Crmnice u rejonu Skadarskog jezera. Oni nisu, za sada, previše zainteresovani za istraživanje podmorja, saznaje Portal Analitika.

Dok se u Albaniji zemljana nafta već eksploatiše, u Bosni postoje ozbiljni planovi ruskih kompanija za eksploataciju. Vrijednost četiri nalazišta nafte u Bosni i Hercegovoni procjenjuje se na 27 milijardi dolara. Rusi vjeruju da se u Crnoj Gori, možda, kriju nalazišta slične veličine.
Tender u oktobru: Ministar ekonomije Branko Vujović najavio je za Portal Analitika da će tender za dobijanje koncesija na istraživanje i eksploataciju nafte u podmorju, biti raspisan početkom oktobra, a na kopnu- odmah nakon prvog tendera.
- Pripremamo tender za kopneno istraživanje Crne Gore jer imamo interesovanje ruskih kompanija. Treba očekivati interesovanje investitora za istraživanje u podmorju jer je u pitanju dobar posao – rekao je Vujović za Portal Analitika, ne želeći da pominje imena kompanija koje su zainteresovane za istraživanje nafte.

U crnogorskoj Vladi su izvršili podjelu podmorja u blokove isto treba da se uradi za kopno, a tender bi trebalo da bude otvoren devet mjeseci. Može se očekivati da koncesionar - ili više njih – krenu u posao najkasnije do kraja sljedeće godine.
Šta kaže zakon: Ljetos usvojeni Zakon o istraživanju nafte podrazumijeva dodjelu dvije različite koncesije. Prva je za istraživanje, nije ekskluzivna i traje svega dvije godine. Suština je da istraživačke kompanije državi pruže podatke na osnovu kojih se dalje ponude mogu formulisati drugim naftniim kompanijama. Država je vlasnik tih podataka i povećava svoj stepen saznanja šta ima u podzemlju. Druga koncesija se odnosi na istraživanje i proizvodnju. Prema slovu zakona, koncesija traje 30 godina, s tim što faza istraživanja može da traje maksimalno sedam, a faza proizvodnje još 20 godina
Decenije bezuspješnog traganja za naftom: Valja napomenuti da su sva dosadašnja istraživanja nafte na crnogorskom primorju i kopnu završena - bez uspjeha.
U Buljarici kod Petrovca šezdesetih godina bušeno je zemljište, a ispitivano je i područje Grahova i Crmnice, ali nije pronađena komercijalna količina nafte. Tadašnja tehnika, međutim, nije omogućavala bušenje dublje od 4.000 metara.

Prema Strategiji razvoja energetike, rezerve nafte u crnogorskom podmorju su procijenjene na sedam milijardi barela dok se rezerve prirodnog gasa procjenjuju na čak 425 milijardi kubnih metara. Istini za volju, riječ je geološkim procjenama. Treba imati u vidu da i nafta i gas, uslijed tektonskih i geoloških uticaja, mogu da nestanu sa ovog prostora. Međutim, u Strategiji razvoja energetika nema ni slova o mogućnosti da ima nafte na sjeveru Crne Gore.
Da li je i u stvarnosti tako, saznaćemo za tri godine kada se završe istraživanja.
Predrag ZEČEVIĆ