In firme

Gdje dvoje ratuju, treći vlada

Izvor

U ratu između kineske vlade i Google-a, zbog kojeg je prije dva dana intervenisala čak i američka državna sekretarka Hilari Klinton, optužujući zvanični Peking za cenzuru na internetu, izgleda da već imamo jednog pobjednika.

To je Baidu, lokalni konkurent Google-a - ime prilično nepoznato u svijetu.

Ali, što je briga za ostatak svijeta onoga ko dominira u centru jednog zasebnog univerzuma, kao što je Kina?

Sa 338 miliona korisnika Narodna Republika Kina prestigla je i Sjedinjene Američke Države i postala najveće tržište za internet na svijetu.

 

Potvrđena dominacija A internet pretraživač Baidu, kontroliše čak 58 posto tog tržišta. U četiri godine otvorene borbe za klijente, Google nije nikada uspio da osvoji više od 36 posto internet korisnika u Kini.

okgooglekI tako, kada je Google otkrio da je pretrpio upade u mejlove i da bi mogao napustiti kinesko tržište, vlasništvo Baidua je poraslo za 21 posto na berzi uz zaradu od 2,8 milijardi dolara odjednom. Međunarodni investitori su se kladili da bi povlačenje najpoznatijeg svjetskog internet pretraživača ostavilo Baiduu potpuni monopol na kineskom tržištu. 
Ironija sudbine je u tome što je Baidu stvoren od “kosti” Google-a. Kineski pretraživač iz Kine osnovan je 2000. godine. Osmislio ga je bivši kineski emigrant u Silikonskoj dolini, Li Yanhong, zahvaljujući, dijelom učešću američkog kapitala. Multinacionalna kompanija iz Montajn Vju preprodala je tu kvotu 2006, i formirala sopstveni, kineski sajt.  
Danas je Baidu gigant sa 7 hiljada zaposlenih i 16,2 milijarde dolara, kolika mu je vrijednost na berzi.

Li Yanhong je čuven u svojoj domovini, koliko neka pop zvijezda, on je idol mladih koji sanjaju da naprave karijeru u svijetu hi-tech-a.

 

Monopol sa mrljama u prošlosti Mada, njegova reputacija ima i mrlja. Ako je Google u prošlosti bio optuživan za saradnju sa kineskom vladom, jer je sve do prošle sedmice prihvatao kontrolu slobode izražavanja na internetu, Baidu to radi na mnogo radikalniji način od Google-a prije  “pobune”. 

Pored toga, Baidu je više puta optuživan za korupciju i konflikt interesa. Koraci on lajn istraživanja na njemu su sistematski manipulisani na način da se vizuelno favorizuju kompanije koje plaćaju ovoj grupi. Preko Baidua je lako povezati se sa sajtovima koji dozvoljavaju skidanje piratskih DVD-a i muzike. Daunolodovanje učestvuje sa 10 posto u njegovoj zaradi, ali već dva puta je sud u Pekingu dao za pravo njima, kada su neke multinacionalne kompanije tužile koneskog pretraživača za pirateriju.  

Ali, iza uspjeha Baidua stoji jedan veliki talenat. Yanhong je uspio da marginalizuje Google jer je prilagodio pretraživač Kinezima. Sam naziv Baidu znači “sto puta” i asocira na jednu staru ljubanu pjesmu iz dinastije Song: “Sto puta sam je tražio u gomili i okretao se okolo, dok je nisam našao pored sebe, gdje je je svjetlost lampe najslabija.”  
“Nerazumne optužbe, koje štete odnosima između dvije zemlje,” replicirao je Klintonovoj portparol Ministarstva inostranih poslova Kine.

Amerika optužuje Kinu za stalne upade i kontrolu u Google-ovog mejl servasa, te da ograničava pristup informacijama. Američka državna sekretarka govorila je i o “posljedicama” koje će trpjeti oni koji ugrožavaju sajber prostor.   

 

                                 (Pripremila i prevela G. B.)

Portal Analitika