Politika

Gegaj: Crna Gora u nikad većoj političkoj krizi, povjerenje u Vladu nikad manje

Član Glavnog odbora DPS-a, Nikola Gegaj je u razgovoru za TV Euronews Albania, na jednoj od najgledanijih emisija, Balkan talks, govorio o trenutnoj političkoj krizi u zemlji, o unutrašnjim reformama unutar DPS-a, mogućim novim momentima na političkoj sceni Crne Gore, o Dritanu Abazoviću i njegovoj politickoj grupaciji GP URA, Milu Đukanoviću i njegovoj istorijskoj ulozi u obnovi crnogorske državnosti, čuvanja mira i multinacionalnog i multikonfesionalnog sklada.

Gegaj: Crna Gora u nikad većoj političkoj krizi, povjerenje u Vladu nikad manje Foto: PA
CdMIzvor

Na pitanje novinara zašto nije se Đukanović povukao sa mjesta predsjednika stranke nakon poraza na prošlim izborima, Gegaj je objasnio da je DPS pojedinačno kao stranka pobjednik izbora i dobila 37 odsto mjesta u parlamentu, a druga stranka je dobila samo 10 odsto mjesta.

"Đukanović je izrazio želju da njegovo mjesto preuzme neko iz plejade mladih političara DPS-a, ali je dominiralo raspoloženje, ne samo među biračkim tijelom DPS-a, nego i kod ukupne javnosti u Crnoj Gori da je i dalje potreba da na čelu partije i države bude čovjek sa harizmom, ugledom i vizijom, koji nas može uvesti u EU", rekao je Gegaj.

Takođe, Gegaj je rekao da se Crna Gora nalazi u nikada većoj političkoj krizi i nikad većoj polarizaciji društva u cijelini. Za sve ovo on je okrivio trenutne političke snage koje vrše vlast u Crnoj Gori. Takođe, on je istakao da sva relevantna istraživanja pokazuju da nikada u svojoj istoriji nije bio ovako nizak nivo povjerenja u Vladu Crne Gore kao što je danas.

Na pitanje novinara da li očekuje približavanje Đukanovića i Abazovića, on je rekao da bi bilo dobro da politička grupacija URA, koju predvodi Dritan Abazović, čija je stranka građanske profilacije, pristupi građansko demokratskom bloku.

Govoreći o nacionalnim albanskim strankama, na pitanje novinara o njihovoj trenutnoj ulozi na političkoj sceni Crne Gore, on je govorio u superlativu i, između ostalog, rekao da su stranke manjina uvijek bile faktor stabilnosti i nikada nijesu naudile Crnoj Gori, kao i da su 2006. godine, sa ostalim građanima Crne Gore, doprinijeli da Crna Gora postane nezavisna, tako i da danas one nijesu prihvatile da budu dio Vlade koja pežorativno govori o manjinskim narodima, a pojedini relevantni politički subjekti Albanaca nijesu se ni odazvali pozivu za razgovor.

Portal Analitika