Mnoge zemlje u svijetu vraćaju se obnovi nuklearki. Čini se da je potreba za nuklearnom energijom izronila kao svojevrsni prioritet u okretanju od nečistih fosilnih goriva, dok je gradnja drugih energenata, poput sunca, vjetra ili vode, nepredvidljiva i zasad preskupa. Gejts i Tošiba trebalo bi da sarađuju na izradi novog nuklearnog reaktora, „reaktora putujućih talasa“, koji bi za pogon koristio osiromašeni uran.
Samo komadić obogaćenog urana koristi se za izazivanje atomske reakcije u obliku zapaljivog talasa unutar reaktora. Talasu treba 50 do 60 godina da se proširi od jedne do druge kore. Dok se pomiče prema naprijed, kreira se novo gorivo koje sagorijeva prilikom okretanja, održavajući reaktor u neprekidnom radu.
Ta nova generacija reaktora imala bi veliki kapacitet, kojim bi mogla raditi 100 godina bez potrebe novog punjenja, što je nevjerojatna informacija. Postojeći nuklearni reaktori hlade se vodom i pune se obično svakih nekoliko godina. Tošiba bi novim projektom osigurala Gejtsovoj kompaniji TerraPower ekspertizu za proizvodnju opreme za nuklearnu energiju, dok bi Gejts to sve finansijski podupro. Treba podsjetiti kako je Toshiba već dosad projektovla ultrakompaktni reaktor koji može da radi bez prekida 30 godina i trenutno traži odobrenje američkih vlasti, jer planira da počne gradnju reaktora 2014. godine. Naime, najveći japanski proizvođači nuklearnih reaktora počeli su da razvijaju male sastave za proizvodnju nuklearne energije za razvijene zemlje i za zemlje u razvoju.
U svijetu se trenutačno gradi ili planira sagraditi 151 nuklearka. I američki predsjednik Barak Obama objavio je da će država garantovati finansiranje dvije nove nuklearke, s osam milijardi dolara kako bi se nakon 30 godina sagradili prvi nuklearni reaktori u Sjedinjenim Državama.
(Vjesnik)