Abiznis

Geroulanos:Jugopetrol će učestvovati na tenderu za istraživanje nafte i gasa

Izvor



On je agenciji Mina-business rekao da će nakon raspisivanja tendera, grčka kompanija, koja je većinski vlasnik Jugopetrola, pratiti sve naredne korake koji budu propisani zvaničnim procedurama.

Crnogorska Vlada namjerava da u septembru raspiše tender za istraživanje nafte i gasa, koji će biti otvoren devet mjeseci.

Prema riječima Geroulanosa, Jugopetrol ni na koji način ne utiče na povećanja ili smanjenja maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori, koja zavisi od više faktora.

Maksimalne maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori su, kako je naveo, definisane uredbom crnogorske Vlade, javnim dokumentom u koji svako može imati uvid.

“Cijene se usklađuju svakog drugog ponedjeljka. Pored poreza i akciza koje propisuje država i nekih fiksnih troškova kao što je transport nafte, na cijenu goriva najviše utiču cijena nafte na svjetskoj berzi i valutni odnos eura i američkog dolara. Jugopetrol, pa ni Vlada Crne Gore, ne mogu uticati na ta dva faktora. Takvo stanje stvari, nažalost, ne dozvoljava previše fleksibilnosti”, objasnio je Geroulanos.

On je kazao da je ta kompanija prva uvodila najviše standarde kvaliteta goriva, u svim zemljama u kojima posluje, uključujući i Crnu Goru.

“Sa sigurnošću možemo tvrditi da gorivo koje se prodaje na Jugopetrolovim pumpama zadovoljava sve standarde kvaliteta koje propisuje Euro 5”, naveo je Geroulanos.

On je podsjetio da kvalitet proizvoda, koji se uvoze u Crnu Goru, prolazi višestruke provjere prije nego što stignu do krajnjeg kupca.

“Prije utovara svakog broda, analize sprovode naši dobavljači, a po dolasku svakog broda nezavisna laboratorija uzima uzorke sa broda i iz tankova u koje se gorivo odlaže nakon istovara”, kazao je Geroulanos.

On je dodao da dok je gorivo u tankovima, zvanična akreditovana laboratorija u Crnoj Gori dodatno povremeno ispituje kvalitet goriva, a tokom čitave godine akreditovana laboratorija ispituje i kvalitet goriva na pumpama i to ne manje od 94 puta godišnje.

“Pored toga, Jugopetrol s vremena na vrijeme obavlja i svoje provjere i otvoreni smo da sprovodimo analize po zahtjevu klijenata. Posljednje analize kvaliteta goriva realizovane su krajem jula, čiji su rezultati pokazali da je kvalitet goriva baš onakav kakav treba da bude - dobar i u skladu sa standardima”, precizirao je Geroulanos.

Govoreći o zahtjevu kompanije Montenegro erlajns /Airlines/ da se preispita monopolistička pozicija Jugopetrola, zbog cijene avio goriva koja je veća nego u drugim evropskim zemljama, Geroulanos smatra da se radi o jednom velikom nesporazumu i nerazumijevanju načina funkcionisanja te industrije.

“Ako govorimo o velikim internacionalnim evropskim aerodromima, koji troše više goriva nego cijela Crna Gora, moramo razumjeti način na koji se oni snabdijevaju gorivom”, kazao je Geroulanos.

Najčešće je riječ o, kako je objasnio, sistemu snabdijevanja u kojem se pored aerodroma nalaze rafinerije i aerodromi crpe gorivo direktno sa cijevi koje se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini i koje su povezane direktno sa rafinerijom.

“Takav oblik snabdijevanja gorivom je daleko jednostavniji i jeftiniji u odnosu na oblik snabdijevanja koji je svojstven Crnoj Gori, ali i aerodromima u našem okruženju”, ocijenio je Geroulanos.

Kako je kazao, da bi se gorivo dopremilo do aerodroma u Podgorici, potrebno je da brodovima dođe do luke, odakle cistijernama do tankova, a onda opet cistijernama do aviona, pri čemu svi ti koraci zbog troškova transporta poskupljuju gorivo.

I pored toga, kako je naveo, ukoliko se uporedi cijena goriva na aerodromima koji su slični crnogorskom, kao što su aerodromi u Dubrovniku, Tirani, Prištini, Skoplju i Ljubljani, vidi se da je cijena goriva Jugopetrola niža od cijena koje plaćaju aviokompanije na pomenutim aerodromima.

Montenegro erlajns, kao kompanija od nacionalnog značaja, ali i kao naš korporativni klijent ima specijalne komercijalne uslove, koji su znatno povoljniji od uslova koje imaju drugi klijenti”, dodao je Geroulanos.

Jugopetrol je nedavno implementirao sistem poslovanja COMO (company owned/manager operated), što je jedan od četiri globalna modela poslovanja koji se primjenjuje u svim evropskim zemljama, uključujući i one iz najbližeg okruženja.

“Najjednostavnije objašnjenje COMO sistema je, da je to oblik poslovanja u kojem Jugopetrol angažuje preduzeća da prodaju proizvode, na našim bezinskim pumpama pod našim brendom, supervizijom i pravilima koje propisuje naša kompanija”, objasnio je Geroulanos.

Prema njegovim riječima, riječ je o tržišno orijentisanom sistemu poslovanja benzinskih stanica, koji ima za cilj da motiviše zaposlene, jer se temelji na poslovnoj filozofiji “što se više trudiš, više zaradiš”. Sistem se bazira na podsticanju zdrave i fer konkurencije u kojoj svi dobijaju, uključujući i kupce, koji dobijaju bolju uslugu.

On je podsjetio da je u aprilu ove godine, na većini pumpi u Crnoj Gori uveden avio dizel, kristalno čist eurodizel oslobođen čak i od najsitnijih mikroskopskih nečistoća zahvaljujući posebnim filterima koji se koriste u avio industriji.

U toku je, kako je rekao, i rekonstrukcija instalacija u Baru i Tivtu. Riječ je o dva velika projekta, čija je realizacija vremenski i finansijski dosta zahtjevna, a koja bi trebalo da doprinese dodatnom unaprijeđenju tih instalacija.

“Svjesni važnosti primjene savremene tehnologije u poslovanju, ove godine ćemo implementirati novi softver koji će biti platforma za uvođenje i nekih novih usluga. Najviše benefita od tog softvera imaće naši korporativni klijenti, koji će imati brži i jednostavniji uvid u kontrolu potrošnje goriva iz njihovog voznog parka, ali ovim softverom obezbijedićemo ne samo korporativnim, već svim našim kupcima niz drugih pogodnosti ”, naveo je Geroulanos.

Kompanija Jugopetrol, kako je zaključio, kontinuirano unaprijeđuje poslovanje, a sve u cilju pružanja vrhunske usluge i kvaliteta goriva kupcima, a za naredni period najavljuje veoma ambiciozne planove.

Portal Analitika