Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • GI “21. maj”: Ako naredni koraci ekonomskih mešetara budu paketi špekulativnih mjera, očekivati krizu javnih finansija

"Eksperimenti poput programa "Evropa sad" proizveli niz strukturnih i institucionalnih rizika"

GI “21. maj”: Ako naredni koraci ekonomskih mešetara budu paketi špekulativnih mjera, očekivati krizu javnih finansija

U prvih sedam mjeseci ove godine strane direktne investicije su manje za 21% u odnosu na prošlu godinu, dok je neto priliv od stranih direktnih investicija smanjen za oko 40%, kazali su iz Građanske inicijative “21. maj”.

GI “21. maj”: Ako naredni koraci ekonomskih mešetara budu paketi špekulativnih mjera, očekivati krizu javnih finansija Foto: Građanska inicijativa 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

“Ako znamo da je zadnjih pet godina udio SDI u domaćem bruto proizvodu bio oko 18% onda je jasno da se radi o značajnom padu. Pri tome, imajući u vidu nisku akumulativnost domaćih investitora očigledno je da će pad SDI uticati na slabljenje crnogorske ekonomije”, kazali su oni.

U okolnostima, kako navode, političke destrukcije i devastacije države svođenje ekonomske politike na budžetski klimave socijalno-demagoške mjere i administrativno-fiskalne eksperimente poput programa "Evropa sad" proizvelo je niz strukturnih i institucionalnih rizika.

“Prvi je neodrživ nivo socijalnih izdataka, uključujući najavljeno povećanje penzionog fonda. Drugi je nizak kvalitet javnog zdravstvenog sistema koji, nakon ukidanja doprinosa za njegovo finansiranje i otvaranja pitanja budžetske održivosti, ni po čemu nije bolji od prethodnog stanja. Treći je administriranje zaradama i u javnom i u privatnom sektoru, suprotno logici razumne javne potrošnje i slobodnog preduzetništva. Četvrti je destimulacija biznisa kao proizvod populističke poreske politike što je uslovilo rast korporativnih i obligacionih poreza za oko 80%”, saopštili su oni.

Time je, kako su kazali biznis u zemlji otežan, sniženi su investicioni kompanijski potencijali, dok je nezaposlenost i dalje oko 18%.

“Ekonomska politika koja preraspodjelom prihoda na štetu države i poslovne zajednice misli da kreira bolji životni standard je bez uporišta u realnom životu i nema veze sa razumijevanjem produktivne i održive privrede. Ukoliko naredni koraci ekonomskih mešetara budu usmjereni na novu partiju fiskalnog pokera i nove pakete špekulativnih mjera, poput ukidanja doprinosa za penzijsko osiguranje, realno je očekivati ubrzanu krizu javnih finansija, dalje gušenje biznisa, rast inflacije i nezaposlenosti i u konačnom bolan raspad populističkog saveza između političkih pacera i građana koji ne vide dalje od ličnog interesa”, zaključuju u saopštenju.

Portal Analitika