"Sve društvene i političke snage koje žele dobro našoj državi moraju nedvosmisleno podržati proevropske aktivnosti i stavove. Pritom, svi moraju imati u vidu činjenicu da je EU prije svega zajednica civilizacijskih vrijednosti a tek onda integrisan i prosperitetan ekonomski prostor. To znači da je protivnik EU onaj ko prećutkuje ili ignoriše potrebu suočavanja sa istinom i odgovornošću za tragična postjuguslovenska stradanja i sukobe, kao i svako ko relativizuje ratne zločine i genocid u Srebrenici", navode oni.
Protivnik EU je, dodaju, i svako ko danas ne želi da osudi Putinovu zločinačku agresiju na Ukrajinu i moskovski neostaljinistički režim.
"Protivnik EU je i svako ko toleriše razgradnju demokratije kao što to rade crnogorske partije dok opstruiraju izborne reforme ili organi vlasti koji dopuštaju događaje poput onih u Šavniku, Andrijevici i Budvi. Protivnik EU je i svako iz DPS-a i starog režima koji bi da se pod firmom revanšizma i komercijalnog patriotizma izbjegne odgovornost za brojne kriminalne i koruptivne radnje iz prethodnog perioda. Protivnik EU je i svako iz novog režima koji bi da vladavinu zakona svede na teatralnu hajku dok se minimizira odgovornost za nezakonito upravljanje državnim resursima, organima i javnim preduzećima", naglasili su.
Zato što je vladavina zakona od presudnog značaja za ulazak Crne Gore u EU, kako oni ističu, važno je da progresivna javnost podrži institucionalne, kadrovske i zakonodavne reforme u pravosudnom sistemu, što podrazumijeva profesionalno i materijalno jačanje policije, tužilaštva i sudstva.
"Istovremeno, pravosudni i policijski organi su dužni da prisebno, stručno, neselektivno i nepristrasno sprovode pravdu. Konačno, bez posvećenosti vladavini zakona Crna Gora ne može postati članica EU, baš kao što bi bez težnje prema pravednoj i pravnoj državi postali beznadežna i trula zajednica", zaključuju iz GI "21. maj".