Abiznis

GI “21. maj”: Bolji životni standard nemoguć zbog ekonomskog populizma odlazeće Vlade

Vladin paket ekonomskih mjera promovisan pod plagijatorskim nazivom “Evropa sad” doživio je opravdanu i razumnu kritiku MMFa i to na način koji je već javno razobličen od strane “21. maja”. Providna ekonomska demagogija oktroisanih Krivokapićevih lojalista Spajića i Milatovića odmah je postala jasna i predstavnicima MMFa, saopštio je Ekonomski tim Građanske inicijative “21. maj”.

GI “21. maj”: Bolji životni standard nemoguć zbog ekonomskog populizma odlazeće Vlade Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, projektovana kupovina potencijalnih glasova sa ekonomski neutemeljenom najnižom cijenom rada od 450 eura ilustrativan je primjer ignorisanja tržišta, što podsjeća na propali sovjetski privredni model. 

“Istovremeno, povećanje korporativnih i dohodovnih poreza, kao i sumanuto oporezivanje gotovinskih isplata, predstavlja plastičan primjer srozavanja crnogorske međunarodne fiskalne konkurentnosti i destimulacije legalnog biznisa. Pritom, predviđeni prihodi koji treba da nadomjeste ukidanje doprinosa za zdravstvo školski su primjer odokativne simulacije i nerealnih makro-ekonomskih projekcija”, navode u saopštenju. 

S druge strane, dodaju, manipulišući statističkim podacima Krivokapićevi mađioničari pokušavaju da obrazlože neukoj javnosti da je predviđeni program u interesu najslabije plaćenih radnika i oporavka crnogorske ekonomije. 

“Samo što zaboravljaju da upozore javnost da će lančano administrativno povećanje zarada, uz negativni korporativni poreski paket, direktno uticati na – nelikvidnost privrednih subjekata, smanjenje broja zaposlenih, odbijanje stranih investitora, jačanje neformalne ekonomije, povećanje cijena roba i usluga, kao i destimulisanje omladinskog mikro-biznisa i inovativnog startap biznisa. U tom smislu, bitno je shvatiti da nije dilema u tome da li su veće plate potrebne niti je dilema u tome da li najveći broj građana živi teško ili na granici siromaštva. Dilema je u tome što ekonomske reforme moraju biti realne, ostvarive u prakse i postepene. Svi želimo da crnogorska ekonomija jača i da standard građana raste što uključuje i veće zarade, ali je to nemoguće učiniti putem ekonomskog populizma, administrativne represije ili poreskog avanturizma odlazeće Vlade”, zaključuju u saopštenju. 

Portal Analitika