Prema njihovim riječima, crnogorsko pravosuđe odavno ne uliva povjerenje.
"Sa ovakvim pravnim ustanovama i sudijama i tužiocima koji su optuženi za teška krivična djela Crna Gora je na najnižoj ljestvici zemalja koje se deklarišu kao pravne države", naveli su Bojović i Pejović u saopštenju.
Zato je, dodaju, danas očigledno da ljekovita pravosudna reforma nije moguća bez adekvatnih zakonodavnih promjena i reizbora svih sudija i tužilaca.
"Povjerenje u pravosuđe nije moguće imati ukoliko se nosioci pravosudnih funkcija ne podvrgnu reviziji po više osnova. Provjera njihove imovine, integriteta i stručnosti postaje nužna. U tom smislu, potrebno je formiranje posebnih tijela koja bi ispitala imovinsko stanje, etički i profesionalni kredibilitet pravosudnih funkcionera", navode u saopštenju.
Ovaj proces bi, prema njihovim riječima, morao da se okonča u periodu ne dužem od godinu.
"Istovremeno, sva pravna rješenja koja favorizuju zatvoreni esnafski model u procesu napredovanja sudija treba ukinuti. Sve sudijske i tužilačke funkcije moraju postati dostupne pravnoj struci pod meritokratskim uslovima", dodaju u saopštenju.
Crnogorsko pravosuđe, kako su ocijenili, mora proći ozbiljnu i neupitnu reviziju ukoliko želimo da se stvore uslovi koji bi makar srednjoročno omogućili pristojnu pravnu državu.
"Crna Gora će postati obećavajuća i privlačna zemlja tek kada pravosudni organi budu na vrhu liste institucija i organizacija u koje građani imaju povjerenje", zaključuju.