Kako su istakli, genocidi su rezultat nesankcionisane mržnje, podsticane u popustljivim okruženjima u kojima se prvo širi strah, zatim mržnja zbog materijalne ili političke koristi, uz namjerno i projektovano uništavanje povjerenja i institucija.
„Iskazujemo protest što Vlada Crne Gore, na čelu sa premijerom Dritanom Abazovićem, ni ove godine nije utvrdila program niti je saopštila potrebne informacije kako država Crna Gora i njeni građani i građanke obilježavaju sjećanje na žrtve Srebrenice“, poručili su iz GI 21. maj.
Navode da je fokus pažnje crnogorskih zvaničnika i političara na komemorativnim aktivnostima van zemlje, što, prema njihovim riječima, nije u duhu Rezolucije o genocidu u Srebrenici koji je usvojila Skupština Crne Gore.
„U Crnoj Gori je značajan broj političkih partija, vjerskih i drugih organizacija i udruženja koje negiraju genocid u Srebrenici. Oni preko svojih predstavnika i predstavnica koji obavljaju značajne funkcije na državnom i lokalnom predstavljaju ozbiljniju prijetnju pomirenju i trajnom miru i ne žele da osiguranju da se takvi zločini nikad više ne ponove“, zaključili su iz GI 21. maj.